Ja i moje mikroby

Autor: Philip Bunting
Wydawnictwo: HarperKids

 

 

 

 

 

 

Książka z nowej serii wydawniczej „Chcę wiedzieć! Akademia Mądrego Dziecka” wydawnictwa Harperkids, kierowanej do czytelników w wieku przedszkolnym i młodszych uczniów szkoły podstawowej.
To popularnonaukowa książka obrazkowa odkrywająca przed dziećmi świat drobnoustrojów. Jej autorem jest osiadły w Australii angielski ilustrator i popularyzator wiedzy, Philip Bunting (w dedykacji oddaje hołd rdzennym mieszkańcom nowej ojczyzny).

Otaczające nas, zasiedlające, przyjazne, groźne i obojętne nam bakterie, wirusy, grzyby, archeony, pierwotniaki i priony opisane zostały w sposób przyjazny najmłodszym. Z humorem (odrobina żartów zahaczających o skatologię w przedszkolnym wydaniu) i prostymi opisami właściwości mikrobów, popartych ciekawostkowymi przykładami dotyczącymi w większości sytuacji znanych czytelnikom z własnych obserwacji.

Skąd biorą się bąbelki powietrza w surowym cieście drożdżowym, jak wirusy i bakterie dostają się do naszego ciała i dlaczego najlepiej kichać „na wampira”? Co dają szczepienia i jak działa system odpornościowy? Odpowiedzi na te pytania przedstawione zostały w dostosowany do wieku odbiorcy, skrócony do najważniejszych, podstawowych wiadomości sposób, z użyciem sformułowań z języka potocznego.
Tekst i ilustracje współgrają ze sobą. Szata graficzna jest miła dla oka a „bohaterowie” tomu prezentują się nawet w przypadku nieprzyjaznych nam mikrobów, zabawnie. Na końcu książki czytelnik znajdzie instruktaż prawidłowego mycia rąk oraz wskazówki higienicznego stylu życia.

Świetna lektura popularnonaukowa. Polecam.
Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze. Duża czcionka.