Na tropie złodzieja

Autorzy: Riina i Sami Kaarla
Wydawnictwo: Media Rodzina

Poziom czytelniczy: BD II

 

 

 

 

 

Drugi tom przygodowo-fantastycznego cyklu Pet Agents autorstwa fińskiego małżeństwa Riiny i Sami Kaarla. Polscy czytelnicy poznali ich kilka lat temu za sprawą serii o Muminkach „Uwaga, nadchodzi mała Mi!” (wydaw. Egmont ; do nas książki nie dotarły).

Pet Agents to agencja detektywistyczna i ruchomy gabinet weterynaryjny w jednym. Jej założycielką jest Kati-e, dziewczynka kochająca zwierzęta, dysponująca rozległą wiedzą na temat opieki nad nimi. Jej pasją jest elektronika i kodowanie. Dzięki talentom w tych dziedzinach stworzyła robota Ti-bot, którego umiejętności nieustannie doskonali. Do Pet Agents należą także kot, pies, papuga i dwa szczury. Najnowszą innowacją cyberpomocnika Kati-e jest zdolność porozumiewania się ze zwierzętami w ich językach. Dziewczynka koordynuje też pomoc sąsiedzką w zakresie opieki nad pupilami, na przykład wyprowadzaniem psów na spacer. Zgłaszają się do niej opiekunowie zaniepokojeni stanem zdrowia lub zachowaniem swoich podopiecznych a Kati-e ordynuje im odpowiednie zalecenia, dzięki którym odzyskują formę.

Najnowszy tomik, jak głosi tytuł przynosi zagadkę detektywistyczną. Do agencji zgłasza się coraz więcej osób poszukujących pomocy w odnalezieniu zaginionych przedmiotów, nierzadko cennych. Tajemniczy złodziej wydaje się dysponować zadziwiającymi umiejętnościami. Jest szybki, nieuchwytny i najprawdopodobniej niesamowicie wysportowany. Odpowiedź na pytanie, kto skradł torebeczkę karmy dla rybek, biżuterię i wiele innych przedmiotów łączy się z przygodą Ti-bota w miejskim ZOO, z której nie chce się nikomu zwierzyć. Za sprawą tajemniczego złodziejaszka w powieści pojawia się wątek ochrony zwierząt. Winnym kradzieży okazuje się być makak z pobliskiego ZOO, który przekonał Ti-bota do wycieczki do miasta a później zachowywał się tak, jak go wytresowano w Indiach. Małpkę nauczono okradać turystów.

Dynamiczna fabuła z sympatyczną, energiczną bohaterką kochającą zwierzęta spodoba się czytelnikom lubiącym powieści przygodowe, z pozytywnymi, wyrazistymi postaciami żeńskimi. Dodatkowym smaczkiem są ciekawostki dotyczące zwierząt przemycane w treści (w tym tomie w załączniku na końcu książki przedstawione są wiadomości na temat mniej znanego zwierzątka towarzyszącego, świnki miniaturki).
Tekst napisany jest prostymi zdaniami. Towarzyszą mu miłe dla oka ilustracje autorstwa Riiny Kaarla. Kolejne tomy można czytać bez zachowania kolejności wydawniczej. Pierwszy pt. „Na ratunek zwierzakom” ukazał się w marcu 2021.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze. Większa czcionka.