Krew Wojciech Grajkowski Agata Szargot

Krew

Krew Wojciech Grajkowski Agata SzargotAutor: Wojciech Grajkowski                           Ilustratorka: Agata Szargot                         Wydawnictwo: Dwukropek

 

Wojciech Grajkowski – biolog, były pracownik Polskiej Akademii Nauk – powraca na listę ze znakomitą publikacją dydaktyczną dla dzieci. Poprzednio na liście: „Zęby” (p. 11/19). Tym razem naczelny edukator polskich dzieci w zakresie biologii uzmysławia im rolę serca i krwi w życiu człowieka.

Genialnym chwytem było uczynienie narratorem opowieści właśnie serca. To centralny narząd układu krwionośnego wprowadza czytelników w tajemnice własnego działania. W tekście Grajkowskiego należy do Kamila – bohatera, którego poznajemy zarówno w wieku dziecięcym, jak i już dorosłym – kiedy staje się już dzielnym i świadomym krwiodawcą. Publikacja pozwala dzieciom zrozumieć, jak arcyważną funkcję pełnią w ich organizmie serce oraz krew. Wartość merytoryczną można tu mierzyć na wielu poziomach. Wiedza biologiczna to jedno, ale zachęta do oddawania krwi i szpiku to – niemniej ważne – drugie. Oprawa twarda, szyta.