Królowa kolorów Jutta Bauer

Królowa kolorów

Królowa kolorów Jutta BauerAutorka, ilustratorka: Jutta Bauer Wydawnictwo: Dwie Siostry

Poziom: O

„Królowa kolorów” to pierwsza na liście pozycja niemieckiej pisarki i ilustratorki, Jutty Bauer – laureatki Medalu Hansa Christiana Andersena (2010). Prezentowana pozycja wprowadza najmłodszych czytelników w tematykę kolorów, ich znaczeń, skojarzeń.

Autorka potraktowała rzecz szeroko, ponieważ obecne są również informacje typowo techniczne, np. wskazówki dotyczące mieszania barw. To udane połączenie sfery uczuciowo-emocjonalnej, którą symbolizują kolory z wymiarem praktycznym; w tym przypadku reprezentowanym dodatkowo przez zachętę narratora do samodzielnego rysowania po białych stronach w końcówce książki. Na ten element niebiblioteczny można jednak przymknąć oko i ewentualnie strzec pilnie, aby nie stał się on obiektem zbyt częstego zainteresowania, ponieważ publikacja generalnie jest bardzo wartościowa.

Bohaterka całości to królowa Mazalda, która ma zdolność przywoływania kolorów. W ten sposób przyciąga do siebie czerwień, żółć, niebieskość, szarość itd. Wszystkie jej spotkania z kolorami są dynamicznie oddane na obrazie oraz w komunikatywnym tekście. Kreatywne, aktywizujące wydawnictwo może posłużyć za świetne narzędzie pracy podczas warsztatów plastycznych. Oprawa twarda, szyta.