Mukashi mukashi Giusi Quarenghi

Mukashi, mukashi. Dawno, dawno temu w Japonii

Mukashi mukashi Giusi QuarenghiAutor: Giusi Quarenghi                                   Wydawnictwo: Słowne Młode

Poziom: BD I

Znakomita okazja dla dzieci do poznania kultury japońskiej, jakże innej od naszej słowiańskiej; jednocześnie mającej pewne cechy tożsame. Wszystko w prezentowanej książce jest doskonałe i oryginalne.

Na warstwę ilustracyjną składają się prace z trzydziestej piątej edycji konkursu „Obrazy wyobraźni” zorganizowanego w ramach Międzynarodowej Wystawy Ilustracji Dziecięcej. Tekst z kolei tworzy osiem krótkich utworów prozatorskich napisanych baśniowym stylem.

Ich krótkość sprzyja lekturze, młodsze dzieci z pewnością nie odczują zniechęcenia objętością materiału; poza tym baśnie są po prostu piękne, ogólnie mądrościowe, stanowią wyborne wprowadzenie do mitologii japońskiej, pełnej bóstw, demonów, symboli i przedmiotów, których ogarnięciu sprzyja słowniczek umieszczony zarówno na początku, jak i na końcu; tak jakby na przekór najczęstszej metodzie (i słusznie). Każdy tekst kończy się czytelnym, komunikatywnym morałem.

Giusi Quarenghi, włoska autorka specjalizująca się w baśniowej estetyce, laureatka prestiżowej nagrody Premio Andersen (2006), stworzyła małe arcydzieło. Oprawa twarda, szyta.