Najlepszy przyjaciel psa. Historia nierozerwalnej więzi


Autor: Simon Garfield
Wydawnictwo Dolnośląskie

 

Brytyjski dziennikarz, autor literatury faktu oraz miłośnik psów z pasją opowiada historię przyjaźni człowieka z psem, analizując rozwój łączącej ich od wieków więzi, a także zgłębiając fenomen psa.

W swojej opowieści łączy ciekawe historie psów i ich właścicieli, odkrycia i ciekawostki naukowe, rozważania na temat esencji psa oraz wątki osobiste. Omawiając różnorodne aspekty relacji człowieka z psem prezentuje ciekawe eksperymenty, wyniki badań psychologów, neurologów i antropologów ewolucyjnych oraz spostrzeżenia właścicieli psów. Wielokrotnie odnosi się też do tekstów starożytnych i publikacji Darwina.

Ciekawie opowiada o roli psów, jaką odegrały w historii ludzkości oraz jaką pełnią w obecnych czasach. Poznamy między innymi historie XIX-wiecznych psów kolejowych, wiktoriańskich psów grających w karty, psów opiekunów osób cierpiących na epilepsję, psów latających w kosmos, psów gwiazd filmowych, psów pracujących na oddziałach onkologicznych i pediatrycznych, jak też w księgarniach, szkołach oraz firmach. Wśród przykładów psiej inteligencji, wierności i lojalności pojawia się legendarny Hachiko z Tokio, Bobby z Edynburga, który przez czternaście lat trwał przy grobie swego pana i Dżok z Krakowa. Znajdziemy też przegląd psich bohaterów w malarstwie, literaturze, komiksie, filmie, sztuce i internecie.

Autor wiele miejsca poświęca zjawisku antropomorfizacji psów. Porusza tematy etyczne dotyczące np. traktowania psów przez ludzi czy krzyżowania ras. Opowiada też o swoim ukochanym czarnym labradorze, z którym uwielbia chodzić do parku i przyjaznego psom kina. Publikacja zawiera bibliografie, przypisy oraz czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta, mały druk.

Ciekawa, wieloaspektowa, napisana z pasją i humorem lektura. Bardzo polecam.