Emocje. To, o czym dorośli Ci nie mówią


Autor: Boguś Janiszewski
Ilustrator: Max Skorwider
Wydawnictwo: Publicat

 

Siódmy tom świetnej, popularnonaukowej serii pt. „To, o czym dorośli Ci nie mówią, bo często sami nie wiedzą”, tworzonej przez Bogusia Janiszewskiego (autor) i Maxa Skorwidera (rysownik), wprowadza młodych czytelników w temat emocji. Poprzednio na liście: „Rewolucje” p. 18/20.

Autorzy z niebywałą lekkością i humorem wyjaśniają zagadnienia z zakresu psychologii, neurobiologii i ewolucji, pomagając zrozumieć, jak działają emocje, odruchy i instynkty oraz rozpoznawać mechanizmy rządzące ludzkim zachowaniem. Zabierają czytelników do centrum zarzadzania pantofelka Tomka, Akademii Strachu i piwniczki emocji. W zabawny sposób pokazują, jak wygląda emocjonalny rollercoaster, lekcja złości oraz gonitwa myśli.

Czytelnicy poznają też mnóstwo faktów i ciekawostek z komiksowych dymków, śledząc zabawne perypetie ekipy Gai zajmującej się projektem „Człowiek”, a także członków centrum zarządzania: porywczego, emocjonalnego Janusza oraz opanowanej, racjonalnej Zosi. Pojawi się też wielu innych bohaterów, którzy odegrają scenki z życia wzięte, aby wyjaśnić np., jak działają receptory czuciowe (komar Stefan ugryzie dziewczynkę Julkę), jak działa strach (Jankowi przypomni się, że ma sprawdzian z ułamków, o którym zapomniał), co to jest empatia (Janusz wzruszy się do łez, czytając „Małą sarenkę”).  Uwagę przyciągną również eksperymenty czuciowe. Z lekkim, dowcipnym, a jednocześnie edukacyjnym tekstem, podzielonym na krótkie sekcje, świetnie współgrają wyraziste, pełne absurdalnego humoru rysunki.

Atrakcyjne, wartościowe kompendium wiedzy o emocjach pomagające lepiej zrozumieć siebie i otaczający nas świat. Zainteresuje zarówno starsze dzieci i młodzież, jak też dorosłych. Okładka twarda, szyta.