Wojna skowronków

Autorka: Hilary McKay
Wydawnictwo: Dwie Siostry

 

Poziom: BD III

 

Ceniona, wielokrotnie nagradzana brytyjska autorka powieści młodzieżowych opowiada porywającą historię młodych ludzi dorastających w cieniu pierwszej wojny światowej.

Akcja rozpoczyna się w 1902 roku w Plymouth, angielskim mieście portowym położonym nad kanałem La Manche, kiedy przychodzi na świat Clarry, a jej brat Peter ma trzy lata. Gdy umiera ich mama, zostają pod opieką zamkniętego w sobie, apatycznego, oziębłego ojca. W ponurym domu wiodą dość smutne życie, czekając co roku upragnionych wakacji, które spędzają u dziadków w Kornwalii. Ich najpiękniejsze wspomnienia związane są właśnie z tym miejscem: turkusowym morzem, fioletowo-złotymi wrzosowiskami, śpiewem skowronków i towarzystwem starszego, rezolutnego kuzyna Ruperta, z którym wiąże ich serdeczna przyjaźń.

Gdy Clarry ma dwanaście lat, postanawia zawalczyć o swoją przyszłość i wyrwać się z Akademii Młodych Dam Panien Pinks, do której uczęszcza od szóstego roku życia, ucząc się tam głównie szycia, haftowania i śpiewania psalmów. W tajemnicy przed ojcem zdaje egzaminy do gimnazjum dla dziewcząt. Wkrótce, gdy jej ukochany kuzyn Rupert zaciąga się do wojska i wyrusza na wojnę, jej marzenia schodzą na drugi plan, a jej świat zostaje wywrócony do góry nogami. Wielowątkowa powieść ukazuje zarówno losy Clarry, jej brata i kuzyna, jak też ich przyjaciół.

Autorka znakomicie odtwarza angielskie realia początków XX wieku, zwracając uwagę na ówczesne obyczaje i powoli zmieniającą się sytuację kobiet. Umiejętnie dostosowuje do wieku młodych czytelników opisy dotyczące wojny i życia na froncie. Wiarygodnie również są wykreowane przez nią postacie. Sympatię czytelników zaskarbi sobie z pewnością główna bohaterka, niezwykle empatyczna, pogodna i bystra dziewczyna, która dostrzega dobro w każdym człowieku i wytrwale dąży do realizacji swoich planów.  Z zainteresowaniem będą też śledzili losy i przemianę wewnętrzną Petera, z nieokrzesanego, lekkomyślnego chłopca, który chcąc uniknąć wyjazdu do szkoły z internatem, wyskoczył z jadącego pociągu i złamał sobie nogę, w odpowiedzialnego studenta medycyny na Oksfordzie, a później troskliwego męża i ojca. W książce pojawia się – prowadzony z wyczuciem – wątek homoseksualny, dotyczący osiemnastoletniego Simona, który jest zakochany od lat szkolnych w Rupercie i wyrusza za nim na wojnę.

Wciągająca, poruszająca, klimatyczna opowieść o przyjaźni, miłości, stratach, a także potrzebie wolności, samodzielności i życia w zgodzie ze sobą. Pokazuje złożoność świata oraz wpływ wojny na życie młodych ludzi, którzy musieli bardzo szybko dorosnąć. Książka została nagrodzona Costa Children’s Book Award 2018. Oprawa twarda, szyta. Polecam. Spodoba się również dorosłym czytelnikom.