Psy i my


Autorka: Alexandra Horowitz
Wydawnictwo: Czarna Owca

 

 

Książka amerykańskiej badaczki zajmującej się psami, wykładowczyni psychologii kognitywnej w nowojorskim Bernard College, autorki bestsellerowych książek poświęconych psychologii psów (poprzednio prezentowaliśmy: „Nosem psa” p. 16/17) to pełne miłości i zrozumienia spojrzenie na psy.

Autorka analizuje relacje i związki człowieka z psem w kontekście historycznym, kulturowym, socjologicznym, filozoficznym oraz prawnym. Odwołuje się do swoich obserwacji, rozmów z naukowcami, ankiet, badań poświęconych procesom poznawczym u psów. Opowiada o swojej pracy w Laboratorium Świadomości Psów, w którym przeprowadza eksperymenty behawioralne. Wyjaśnia, co badania nad psami mówią ludziom o nich samych.

W trzynastu rozdziałach rozważa zagadnienia związane m.in. z nazewnictwem psów, ich statusem prawnym, procesami poznawczymi, umiejętnościami społecznymi i emocjami. Przygląda się rzeczom, którymi dysponują współczesne psy, od obroży i mebli (tu autorka przedstawia dowody pochodzące z XIV wieku na to, że psy sypiały ze swoimi panami w jednym łóżku) przez ubiory i zabawki, aż do miski i psiej karmy. W rozdziale pt. „Badania naukowe nad psami” stawia hipotezy, które kilkakrotnie zmienia, na końcu zaś wyciąga zabawne wnioski, takie jak np.: „pies jest szpiegiem”, „szczenięctwo to ciepłe szczęście”, „psy głosują zębami”, „w internecie każdy jest psem”. Wiele uwagi poświęca traktowaniu czworonogów przez ludzi. Podejmuje też temat sterylizacji i kastracji oraz eutanazji.

Książka jest przystępnie napisana, pełna ciekawostek naukowych i odwołań kulturowych. Pomaga lepiej zrozumieć psy. Zawiera obszerną bibliografię i przypisy. Będzie ciekawą lekturą dla miłośników psów oraz czytelników zainteresowanych szeroko pojętym behawioryzmem. Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Do książki można zajrzeć: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/poradniki/psy-i-my,p2078578062