Śladami bogów Sandor Marai

Śladami bogów

Śladami bogów Sandor MaraiAutor: Sandor Marai                                                     Wydawnictwo: Czytelnik

 

„Śladami Bogów” to literacki unikat, którym polscy czytelnicy po raz pierwszy mogą raczyć się w całości. Oryginał wydano w 1927 roku dokładnie rok po odbyciu przez tego wybitnego węgierskiego autora podróży na Wschód, która stała się właśnie podstawą prezentowanej książki.

„Śladami Bogów” nie jest jednak zwyczajną relacją z trasy. Marai wyruszył do Egiptu, Palestyny, Bejrutu, Damaszku, Konstantynopola, Aten jako dwudziestosześciolatek. Był już po debiucie, ale wielkie dzieła miały dopiero nadejść. Można powiedzieć, że „Śladami Bogów” stanowi pierwsze wyjście z mroku. Młody Marai tworzył teksty dla gazety, ale unosił się nad nimi duch wielkiego talentu, wizjonera i obserwatora konkretu zarazem.

Zaledwie trzy miesiące życia włóczykija a ileż trafnych diagnoz. Bez dwóch zdań Marai przewidział współczesny terroryzm. Niech ten fakt będzie symbolem klasy i przenikliwości autora. Oprawa miękka wzmacniana, szyta. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Dziennik” (p. 13/20).