Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk

 

Autorzy: Vojtěch Mašek, Chrudoš Valoušek
Wydawnictwo Centrala – Mądre Komiksy

 

Vojtěch Mašek jest czeskim artystą, autorem scenariuszy komiksowych. Za książkę „Pajacyk, Pestka, Śliwka, Polano i znów Pajacyk”, wspólnie z czeskim grafikiem Chrudošem Valouškiem”, otrzymał nagrodę Bologna Ragazzi Award 2019 w kategorii Fikcja.

To przezabawna opowieść o kawałku drewna, które kiedyś było tylko pestką. Dzięki żarłocznym ptakom pestka stała się pięknym drzewem – śliwą rodzącą pyszne owoce. Śliwki wylądowały w urodzinowym cieście, a pestka znowu trafiła na ulicę. Zaopiekował się nią pewien profesor. Posadził w ogrodzie i nadał nazwę – Śliwka, bo sam też nosił takie nazwisko. Następni właściciele domu postanowili wyciąć drzewo, bo dawało za dużo cienia. Pień został pocięty na małe kawałki.

Jedno polano upatrzyły sobie robaczki, a potem także pies o imieniu Ludwik. Właściciel psa postanowił zrobić z drewna pajacyka dla swojej córki. Ta jednak wolałaby dostać lalkę. Gadający pajacyk wylądował w lesie z przemądrzałym kotem. Znalazły go dzieci i zabrały do domu, gdzie miał odgrywać tatę. Ponieważ ciągle gadał, zakleiły mu usta taśmą. To spodobało się prawdziwemu tacie, który był politykiem i uważał, że pajacyk jest przykładem idealnego prezydenta, który powinien być tylko marionetką.

Opowieść jest pełna zwrotów akcji i abstrakcyjnego poczucia humoru. Autor przemyca treści adresowane do dorosłych czytelników. Parodiuje konflikty małżeńskie i spory polityków.

Ilustracje przypominają tradycyjną grafikę, rodzaj linorytu. Postaci są narysowane grubą czarną kreską. Całość jest wypełniona paletą żywych, wręcz odblaskowych kolorów. Publikacja jest wyjątkowo starannie i estetycznie wydana. Rozwija wyobraźnię, budzi wrażliwość artystyczną, wpisuje się w najnowsze trendy w sztuce, zachęca do własnych działań twórczych.

Polecam. Oprawa twarda, szyta, duży format, matowy papier.