Targ mięsny

Autorka: Juno Dawson
Wydawnictwo: 4Ya

 

 

 

 

 

 

Nowa powieść Juno Dawson, angielskiej pisarki publikującej beletrystykę i literaturę non-fiction dla dorosłych i starszej młodzieży, po prezentowanej na p. 12/18 pt. „Zabójcze lato” to lektura z motywem ruchu obywatelskiego #metoo, w środowisku mody. Ukazuje realia pracy modelek i modeli, zwłaszcza młodych, niepełnoletnich narażonych na przemoc seksualną, emocjonalną i pracę ponad siły.

Bohaterką powieści jest szesnastolatka, „od zawsze” poddawana mobbingowi ze strony rówieśników, dokuczających jej z powodu niespotykanie wysokiego wzrostu i bardzo szczupłej budowy ciała. Ma jednak kilkoro oddanych przyjaciół, z którymi spędza czas. Taki „bufor” pozwala jej zachować równowagę psychiczną. Przypadek sprawia, że jej życie zmienia się diametralnie. Podpisuje roczną umowę z agencją modelek i staje się gwiazdą. Przyjmuje to z zaskoczeniem i niedowierza we własne siły. Mordercze warunki pracy, wielogodzinne loty i oczekiwania na castingach, noclegi w zaniedbanych mieszkaniach, nieustanny stres to niewidzialna dla opinii publicznej codzienność modelek i modeli, którzy najczęściej wspierają się narkotykami i rozmaitymi substancjami uspokajającymi, jak xanax, zdobywanymi na czarnym rynku. Tak dzieje się z bohaterką powieści. Po kilku miesiącach uzależnia się od alprazolamu, przyjmowanego w coraz większych dawkach, bez konsultacji z lekarzem. Wkrótce wyczerpanie daje o sobie znać…

Juno Dawson przedstawia życie szesnastolatki w blasku fleszy i poza nimi bardzo realistycznie i przekonująco. Zwłaszcza relacje rodzinne, z chłopakiem i przyjaciółmi, sytuację w szkole. Ukazuje jej dylematy. Córka serbskich uchodźców nagle jest w stanie zapewnić rodzinie bezpieczny byt. Zostaje topową modelką, ale wszystko ma swoją cenę. Dostaje szansę ugruntowania swojej pozycji w świecie mody. Uznany fotograf wybiera ją do ekskluzywnej sesji zdjęciowej. Tajemnicą poliszynela jest to, że mężczyzna jest przestępcą seksualnym.
Powieść napisana jest bezpośrednim językiem. W dialogach nie brak uzasadnionych, dosadnych sformułowań, wpływających pozytywnie na realizm fabuły. Portret psychologiczny bohaterki, jej życie uczuciowe i związek z chłopakiem a zwłaszcza jej reakcja po doznanej traumie także ukazane są przekonująco i trafnie. Lektura wciąga.

Propozycja dla czytelników z grupy new adults i wszystkich sięgających po literaturę dla dorosłej i bliskiej pełnoletności młodzieży. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.