Tycipaństwa. Księżniczki, bitcoiny i kraje wymyślone

Autor: Maciej Grzenkowicz
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

 

 

 

Publikacja młodego reportażysty, antropologa kultury, Macieja Grzenkowicza. Autor jest też radiowcem, prowadzi audycję „Osobiste wycieczki” w Radiu Nowy Świat. Publikował między innymi w „Gazecie Wyborczej” i „Ha-Arcie”, jest członkiem redakcji „Zupełnie Inny Świat”.

Tytułowe tycipaństwa, określane też mianem mikronacji to temat mało znany, ale zawsze budzący ciekawość, zwłaszcza że taki organizm prawny, uznany przez władze państwowe istnieje też na terytorium Polski. To enklawa Kabuto. Powstała pod Radomiem i ma króla w osobie założyciela Mieszka Makowskiego. Pierwszym mikropaństwem (w definicji tego terminu nie mieszczą się państwa takie jak Watykan czy Monako) było powstałe na platformie wiertniczej, w 1967 roku Sealand, proklamowane przez Brytyjczyka Patricka Roya Batesa. Nie tak daleko od Kabuto są inne europejskie mikronacje – Liberland (granica Serbii i Chorwacji), Republika Zarzecza (jedna z najstarszych dzielnic Wilna), znana wszystkim Christiania (dzielnica Kopenhagi), Księstwo Seborgii (Włochy). Najtrudniej dostępne dla polskich czytelników jest Królestwo Północnego Sudanu.

Grzenkowicz opisał jedenaście „tycipaństw” (istnieje ich dużo więcej). Był w nich osobiście i rozmawiał z ich założycielami i obywatelami. Część z nich to wizjonerzy, trochę fantaści. Inni to pragmatycy, skupieni na kwestiach prawnych, z podejściem biznesowym. Wiele z takich organizmów państwowych emituje własną walutę (wirtualną), utrzymuje się z wpłat przyszłych obywateli. Polecam tę lekturę nie tylko z racji jej niespotykanego tematu, nietuzinkowych, wyłamujących się ze stereotypowego pojmowania świata bohaterów reportażu, ale też dla pióra autora.
Wydanie w usztywnianej oprawie, klejone.