Mieszkańcy prehistorycznego świata


Autorzy: Hélène Rajcak, Damien Laverdunt
Wydawnictwo: Polarny Lis

 

 

Książka duetu francuskich ilustratorów oraz autorów publikacji popularnonaukowych dla dzieci i młodzieży to ciekawy przegląd najważniejszych odkryć w historii paleontologii.

Efektowne rozkładówki łączą prezentację ponad dwudziestu prehistorycznych istot (od pierwszych złożonych organizmów przez dinozaury do pierwszych ssaków) z komiksowymi opowieściami o historii ich odkrycia. Autorzy pokazują, jak wraz z kolejnymi odkryciami paleontologicznymi i badaniami skamieniałości zmieniały się rekonstrukcje przedstawiające wymarłe zwierzęta, a także wiedza na temat prehistorycznego świata. Opowiadają na przykład o nurtującej naukowców od XIX wieku zagadce skamieniałych śladów z pięcioma palcami znalezionych w Turyngii czy o zmianie postrzegania owiraptora, który został uznany na początku XX wieku za gada kradnącego jajka, a najnowsze rekonstrukcje przedstawiają go jako pierzastego dinozaura wysiadującego jaja jak ptak. Odpowiadają też na intrygujące pytania, takie jak np.: jak ryby nauczyły się chodzić, czy kury miały zęby, jaki rodzinny sekret skrywa wieloryb.

W książce młodzi czytelnicy znajdą ciekawe informacje o okresach geologicznych, ewolucji, dinozaurach, skamieniałościach, słynnych paleontologach, ważnych stanowiskach paleontologicznych czy dinomanii. Wiedza podana jest w bardzo atrakcyjny sposób – znajdziemy tu ilustracje nawiązujące do XIX-wiecznych rycin, przekroje, elementy komiksowe, wyszczególnione ciekawostki, a nawet fragmenty fikcyjnego dziennika podróży amerykańskiego paleontologa, Roya Chapmana Andrewsa, na pustynię Gobi w Mongolii. Na końcu książki znajduje się podsumowanie oraz kod QR dający dostęp do słowniczka. Duży format, twarda oprawa, szyta. Polecam.