Bocian z łąki


Autorka: Zofia Stanecka
Ilustratorka: Magdalena Kozieł-Nowak
Seria: Tuli Tuli opowiada, kto gdzie mieszka
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Poziom: BD I

 

Kolejny tom udanej serii edukacyjnej, w której sympatyczny duszek opiekuńczy, Tuli Tuli, przybliża dzieciom życie różnych gatunków zwierząt i ich środowisko. Kartonowe książki w dużym formacie, znakomicie łączące walory literackie z garścią informacji popularnonaukowych i piękną szatą graficzną, tworzone są przez popularną autorkę literatury dziecięcej, Zofię Stanecką, oraz ilustratorkę kilkunastu książek dla dzieci, Magdalenę Kozieł-Nowak. Poprzednie części serii: „Żółwik z oceanu” (p. 16/19) oraz „Jeżyk z parku” (wyd. 2020, do nas nie dotarła).

Tym razem duszek Tuli Tuli obserwuje rodzinę bocianów, a przy okazji innych mieszkańców łąk i pól. Razem z nim młodzi czytelnicy zaglądają do gniazda bocianów, w którym wykluwają się trzy bocianiątka: Kuba, Klara i Drobinka, a następnie śledzą ich rozwój i przygody, związane m.in. z pierwszą burzą, nauką latania, szukaniem jedzenia, pierwszą podróżą do Afryki i powrotem do miejsca urodzenia.

Każda rozkładówka wypełniona jest ilustracją przedstawiającą sceny z życia bocianów, w którą wkomponowany jest krótki tekst oraz biały pasek z zagadkami obrazkowymi (np. kto może zamieszkać w gnieździe bociana, jakie ptaki mają gniazda na polu, co zagraża bocianom w czasie wędrówki). Na końcu książki znajdują się ciekawostki o bocianach (z wyróżnionym tekstem o tym, co im zagraża oraz w jaki sposób można im pomóc), mapa świata z zaznaczonymi różnymi gatunkami bocianów i ich trasami, a także plansza łąki z zaznaczonymi gatunkami roślin i zwierząt. Jak podaje wydawca, część dochodu z tej książki zostanie przekazana na rzecz Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Ciekawa, wartościowa książka z proekologicznym przesłaniem. Bardzo polecam.