Uniejowskie duchy Grażyna Bąkiewicz Paweł Wakuła Magdalena Pilch

Uniejowskie duchy

Uniejowskie duchy Grażyna Bąkiewicz Paweł Wakuła Magdalena PilchAutorzy: Grażyna Bąkiewicz, Paweł Wakuła       Ilustratorka: Magdalena Pilch                        Wydawnictwo: Literatura

Poziom: BD I/II

„Uniejowskie duchy” zawierają dwa opowiadania z pogranicza prozy historycznej i baśni napisane w hołdzie zamku w Uniejowie. Autorem pierwszego pt. „Skarb arcybiskupa” jest Paweł Wakuła (poprzednio na liście: „Kosmiczne przygody Bruma i Gruma, p. 9/21).

Treść jak żywo przypomina zagadkę Kaspara Hausera, czyli człowieka o nieustalonej tożsamości, którego znaleziono w Norymbergi w 1828 roku. U Wakuły występuje podobna postać – tyle że młodsza, bo kilkuletnia (Hauser miał około szesnastu lat), i pojawia się na ulicach Uniejowa.

Rzecz dzieje się około 1525 roku, kiedy to doszło do pożaru uniejowskiego zamku. Chłopiec szybko zaskarbia sobie sympatię mieszkańców, imponuje im mądrością i rozwagą. Wpada też na trop podziemnego, wypełnionego drogocennymi przedmiotami, przejścia. W opowiadaniu Grażyny Bąkiewicz (poprzednio na liście: „Ostatnia sztuczka”, p. 3/21) sytuacja – przynajmniej z materialnego punktu widzenia – jest odwrócona.

Bohaterem jest bowiem kilkuletni bogacz – aczkolwiek wypisujący się ze stereotypów. Chłopiec to szlachetny i empatyczny, również wobec duchów. Wpada na trop ducha zmarłej dziewczyny tułającego się po zamku, po czym usiłuje zrobić wszystko, aby wreszcie go uwolnić. Udana próba stworzenia prozy historycznej dla dzieci. Estetyczne wydanie w twardej, szytej oprawie.