Znaleziona


Autorka: Gytha Lodge
Wydawnictwo WAB

 

 

 

Debiutancka powieść brytyjskiej nagradzanej dramatopisarki, twórczyni gier wideo i scenarzystki stanowi pierwszą część kryminalnej serii z detektywem Jonahem Sheensem.

Główny wątek powieści związany jest ze sprawą sprzed trzydziestu lat. Czternastoletnia Aurora pojechała wraz ze starszą siostrą Topaz i jej paczką przyjaciół do lasu na biwak. Podczas nocnej imprezy nastolatkowie pili alkohol i brali narkotyki. Rano okazało się, że Aurora zniknęła bez śladu. Wszczęte wówczas śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów. Po trzydziestu latach w pobliżu wspomnianego kempingu zostają znalezione szczątki Aurory. Ze wstępnych ustaleń wynika, że dziewczyna została zakopana w jamie pod drzewem razem z narkotykami.

Śledztwo w sprawie zabójstwa prowadzi nadkomisarz Jonah Sheens, a towarzyszy mu młoda, ambitna konstabl Hanson. Detektyw wraca do wydarzeń z przeszłości – był wtedy świeżo upieczonym policjantem i brał udział w poszukiwaniach zaginionej dziewczyny, z którą chodził wcześniej do tej samej szkoły. Odszukuje sześciu uczestników biwaku, którzy wtedy byli zgraną grupą przyjaciół i stali za sobą murem. Teraz jednak ich zeznania nie są już tak jednomyślne, a skrywane przez lata tajemnice zaczynają wychodzić na jaw.

Akcja powieści rozgrywa się dwutorowo, teraźniejszość przeplata się ze szczegółowo odtwarzanymi wydarzeniami z lipca 1983 roku (głównie z perspektywy Aurory). Autorka pokazuje, jak to, co wydarzyło się tamtej nocy wpłynęło na życie bohaterów, ukazuje psychologiczne rozgrywki toczące się między nimi od lat nastoletnich do chwili obecnej. Odsłania też sporo faktów z przeszłości detektywa.

Wciągająca, napisana lekkim piórem powieść, z intrygującą zagadką i dobrze odtworzonymi realiami policyjnej pracy. Udany debiut i świetnie zapowiadająca się seria kryminalna. Polecam.