Dusza książki

 

 

Autorka: Alicja Grudzień
Ilustracje: Piotr Fąfrowicz
Wydawnictwo Muchomor

 

Alicja Grudzień w wieku zaledwie jedenastu lat wygrała konkurs na opowiadanie organizowany przez Fundację Olgi Tokarczuk.

Bohaterem i jednocześnie narratorem jej opowieści jest drzewo – jodła pospolita. Pewnego dnia zostaje ścięta i przewieziona do wielkiej fabryki. Ma nadzieję, że spełni się jej marzenie o tym, aby być podziwianą przez ludzi. Zostaje pocięta na wiele małych kawałów, a potem zamieniona w stos drobnych wiórków, wodnista papkę i arkusz papieru. Jako wielka papierowa belka płynie statkiem za ocean, a tam zamienia się w książkę.

Jej marzenie się spełnia. Stoi w witrynie znanej księgarni i szybko staje się bestsellerem. Historia jest napisana prostym, dziecięcym językiem. Różni się od wielu współczesnych książek o tematyce ekologicznej, w których ścięte drzewa cierpią. Tu jodła cieszy się, że jest potrzebna.

Ilustracje Piotra Fąfrowicza zostały wykonane techniką malarską. Duże plamy kolorów wypełniają całe strony. Atutem jest też oryginalny układ tekstu. Książka spodoba się najmłodszym czytelnikom. Ma dużą wartość edukacyjną i jest idealna do wspólnego czytania.

Polecam. Oprawa twarda, szyta.