Dzielny Kosmatek. Bałagan w ogrodzie


Autorzy: Celine Fraipont i Pierre Bailly
Wydawnictwo: Kultura Gniewu (Krótkie Gatki)

 

 

Pierwszy tom serii komiksów niemych (bez słów), skierowanej do najmłodszych czytelników, autorstwa francuskich twórców – Celine Fraipont (scenariusz) oraz Pierre’a Bailly’ego (rysunki).

Cieszący się dużą popularnością we Francji cykl o przygodach tytułowego Kosmatka – małego, czarnego stworka z dużym, czerwonym nosem – rozrósł się już do dwudziestu pięciu tomów, ma własną stronę internetową, a na jego podstawie powstał serial animowany. Każdy album zbudowany jest według tego samego schematu: bohater po porannych czynnościach i pożegnaniu się z mamą wychodzi z domu, przeżywa niesamowite przygody (skoncentrowane na głównym temacie danego tomu), a po dniu pełnym wrażeń i nowych doświadczeń wraca do rodziców i idzie spać.

W tej części Kosmatek, próbując sfotografować motyla, wpada do norki i podziemnymi tunelami trafia do wspaniałego ogrodu warzywnego. Poznaje tam nowych, sympatycznych przyjaciół (biedronkę, mrówkę, ślimaka i mszycę). Nieoczekiwanie jednak podczas świetnej zabawy zostaje użądlony w nos przez osę, która od pewnego czasu dręczy najmłodszych mieszkańców ogrodu. W pierwszej chwili Kosmatek i jego przyjaciele postanawiają rozprawić się z agresywną, złośliwą osą, ale gdy poznają jej smutną sytuację, zaczynają kierować się empatią i zaprzyjaźniają się z nią.

Komiks urzeknie dzieci w wieku przedszkolnym. Ich uwagę przykują proste, barwne, pełne błyskotliwego humoru rysunki z czytelną mimiką postaci. Prowadzona bez użycia słów narracja jest klarowna i łatwa do zrozumienia; pozwala dziecku samodzielnie opowiedzieć historię i pobudza jego wyobraźnię. Na końcu książki znajduje się mała ściągawka dla rodziców.

Zabawna, ale też pouczająca lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam.