Mała Asia w wielkiej puszczy


Autorka: Ewa Nowak
Seria: Pomóż mi przetrwać
Wydawnictwo: HarperKids

Poziom: BD I

Kolejna część udanej serii edukacyjno-ekologicznej „Pomóż mi przetrwać” pióra znanej autorki tworzącej dla młodych czytelników, z ilustracjami absolwentki łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. Poprzednio na przeglądzie 10/21 prezentowaliśmy dwa tomiki z tej serii: „Miron w pułapce” i „Reginka szuka domu”.

W tej części Ewa Nowak w ciekawy sposób przybliża zwyczaje żubrów. Bohaterką jest żubrzy cielaczek Asia, która urodziła się wyjątkowo późno, bo dopiero pod koniec lata, w stadzie żyjącym na wolności w Bieszczadach. Gdy żubrza rodzina w poszukiwaniu pożywienia przeprawia się przez rzekę, Asia wpada w tarapaty – zostaje porwana przez rwący nurt. Na szczęście to zdarzenie zostaje zarejestrowane przez fotopułapkę i natychmiast wyrusza ekspedycja ratunkowa. Zmarznięta i osłabiona żubrzyczka trafia do zagrody ratunkowej, a gdy nabiera sił (w czym pomaga jej owieczka Rachelka), wraca do swojego stada. Jest to też piękna opowieść o miłości ludzi do zwierząt. Marcin, młody pasjonat przyrody, nie zważając na zmęczenie i głód angażuje się w ratowanie żubrzego cielaczka i opiekowanie się nim, a poruszającą historię Asi opisuje w Internecie.

Z wciągającą, przygodową narracją dobrze współgrają malarskie, barwne ilustracje, znakomicie też oddające klimat puszczy. Autorka pokazuje dzieciom, jakie niebezpieczeństwa czyhają na żubry, szczególnie te najmłodsze, oraz w jaki sposób można je dokarmiać i wspierać zimą. Uczy też empatii. Na końcu książki znajduje się plansza edukacyjna z ciekawostkami o żubrach.

Wartościowa, chwytająca za serce i uwrażliwiająca ekologicznie lektura. Dobra propozycja dla początkujących czytelników. Okładka twarda, szyta, duży druk. Polecam.