Opowieści ze świata mrówek


Autor: Edward O. Wilson
Wydawnictwo: Copernicus Center Press

 

 

Książka cenionego amerykańskiego naukowca, eksperta w dziedzinie myrmekologii, emerytowanego profesora entomologii i kuratora kolekcji entomologicznej na Uniwersytecie Harvarda, pisarza dwukrotnie uhonorowanego Nagrodą Pulitzera.

Ponad dziewięćdziesięcioletni profesor wciąż jest aktywnym badaczem i obrońcą dzikiej przyrody, nadal organizuje ekspedycje terenowe oraz zachęca naukowców do rozwiązywania tajemnic mrówek. Sam poświęcił tym owadom niemal całe życie, bo zafascynował się nimi już jako mały chłopiec, a jako nastolatek prowadził swoje pierwsze badania, identyfikował i opisywał wszystkie gatunki mrówek w swojej okolicy. W książce dzieli się historiami ze swojego życia – od dziecięcych przygód z owadami, przez karierę naukową, liczne ekspedycje, badania terenowe i laboratoryjne, aż do chwili obecnej. Wątki autobiograficzne i osobiste relacje z wypraw badawczych łączy z opowieściami o fascynującym świecie mrówek, ich ewolucyjnej historii, cyklu życia, zachowaniach, strategiach, komunikacji chemicznej, społecznym życiu kolonii, pożywieniu i ochronie, pokazując niezwykłą różnorodność mrówczych osobowości.

Pisze m.in. o wojennych skłonnościach mrówek nomadnych, wojowniczkach-samobójczyniach doprowadzających swoje ciała do eksplozji przez gwałtowne skurcze odwłoka, robotnicach żyjących w kenijskim lesie deszczowym, które mają umiejętność precyzyjnego powrotu do domu przez mapowanie koron drzew, mrówkach grzybiarkach, które uprawiają grzyby na pokładach przeżutych przez nie roślin oraz pasożytniczych królowych. Spośród ponad piętnastu tysięcy obecnie sklasyfikowanych gatunków mrówek poznamy kilkadziesiąt, w tym te najdziwniejsze, najszybsze, najwolniejsze, najzacieklejsze, najbardziej wojownicze i najrzadsze.

Książka podzielona jest na krótkie rozdziały, napisane w gawędziarskim stylu, oraz wzbogacona  precyzyjnymi rycinami opisywanych gatunków. Skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, a szczególnie młodych ludzi, którzy być może zarażą się entuzjazmem i pasją naukowca. Publikacja zawiera bibliografię, indeks oraz czaro-białe ilustracje (w tym zdjęcia z ekspedycji autora). Oprawa twarda, szyta. Polecam. Poprzednio prezentowaliśmy powieść pt. „Mrowisko” (p. 5/12).