Pakt


Autorka: Sharon Bolton
Wydawnictwo: Amber

 

 

Wielokrotnie nagradzana brytyjska autorka kryminałów i thrillerów psychologicznych w swoim najnowszym thrillerze pokazuje konsekwencje kłamstw i złych decyzji podjętych w młodości (ostatnio: „Krwawe żniwa” p. 1/19).

Sześcioro przyjaciół, prymusów z elitarnej prywatnej szkoły w Oxfordzie, w noc poprzedzającą rozdanie wyników matur pije alkohol, a następnie wsiada do samochodu i pędzi pod prąd autostradą. Już kilka razy podejmowali to niebezpieczne wyzwanie, tym razem jednak kończy się ono tragedią – jadący z naprzeciwka samochód rozbija się i eksploduje. Przerażeni nastolatkowie uciekają z miejsca zdarzenia. Boją się, że gdy sprawa wyjdzie na jaw, ich życie będzie zrujnowane, a świetlista przyszłość zaprzepaszczona. Jedna z dziewczyn, Megan, postanawia wziąć winę na siebie (mimo że to nie ona prowadziła samochód), aby uratować pozostałych. Każe im podpisać oświadczenie dotyczące tego, co się stało, i ustala z nimi, że w zamian każdy z nich będzie jej winny przysługę.

Nie zdaje sobie jednak sprawy, że w wypadku zginała matka z dwójką małych dzieci, za co zostanie skazana na dożywocie i trafi do więzienia o zaostrzonym rygorze. Że jej najlepsi przyjaciele, którzy obiecali ją wspierać i odwiedzać, nigdy tego nie zrobią. Po dwudziestu latach Megan wychodzi z więzienia jako wrak człowieka. Kontaktuje się ze swoimi dawnymi przyjaciółmi i dłużnikami, którzy teraz wykonują prestiżowe zawody i zajmują wysokie pozycje społeczne. Oczekuje, że każdy nich spełni jej żądanie. Gdy jedna osoba z dawnej grupy przyjaciół ginie, atmosfera gęstnieje…

Autorka w tej trzymającej w napięciu opowieści o paczce przyjaciół związanych sekretem porusza wiele różnych tematów, m.in. odpowiedzialności zbiorowej, poczucia winy, zdrady i egoizmu. Świetny thriller psychologiczny, z kilkoma zaskakującymi zwrotami akcji, doskonałymi portretami psychologicznymi bohaterów i mrocznym, oxfordzkim klimatem. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.