Dziewczyna o perłowych włosach Anna Łacina

Dziewczyna o perłowych włosach

Dziewczyna o perłowych włosach Anna ŁacinaAutorka: Anna Łacina                                                Wydawnictwo: Zysk i S-ka

Poziom: BD IV – 93

Najnowsza powieść Anny Łaciny, pisarki dwukrotnie wyróżnionej przez Polską Sekcję IBBY. Świetna obyczajówka dla starszej młodzieży, w której autorka twórczo wykorzystuje zgrany motyw rodziny z problemem. Ten mianowicie polega tutaj na włożeniu do jednego worka (czyli domu) dwóch nastolatek, ich, ojca oraz niepełnosprawnej babci. Układ zamknięty dla ekscentrycznej matki, która opuściła rodzinę.

Łacina bardzo dobrze literacko i wiarygodnie od strony psychologicznej zaprezentowała problemy wszystkich postaci, z których na plan pierwszy wybijają się dziewiętnastoletnia Sylwia i szesnastoletnia Zuzanna. Siostry jak to siostry trochę łączy, więcej dzieli, a potem znów więcej łączy; zwłaszcza gdy trzeba zewrzeć szyki, aby znaleźć ojca, który nagle zaginął. Łacina wprowadza zatem wątek sensacyjny, działający orzeźwiająco zarówno na fabułę, jak i bohaterki.

Nowa, krytyczna sytuacja pozwoli siostrom na ponowne wejrzenie w siebie, dokonanie przewartościowań, większe docenienie rodzinnej siły. Rzecz to wciągająca, na pewno zasługuje na szczególną uwagę i zakup biblioteczny. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam. Poprzednio na liście: „Ostatnie wakacje” (p. 21/18).