Nieosiągalny Everest Craig Storti

Nieosiągalny Everest. Zanim nadeszli zdobywcy

Nieosiągalny Everest Craig StortiAutor: Craig Storti                                                                Wydawnictwo: Mova

 

Perła w literaturze górskiej, od której nadmiaru można już przecież odczuwać przesyt. Craig Storti znalazł lukę w badaniach historycznych nad dziejami wspinaczki. Pierwsza próba zdobycia szczytu Mount Everest przypadła na rok 1921.

Autora interesuje natomiast to, co działo się wcześniej. Górę udało się zmierzyć w 1850 roku, ale znacznie większym wyzwaniem okazała się odpowiedź na pytanie: jak na nią wejść? W 1904 roku sir Francis Younghusband (oficer armii brytyjskiej, dyplomata, odkrywca i spirytysta) otrzymał od Dalajlamy zgodę na wyprawę w Himalaje.

Od tej pory można oficjalnie wskazywać historię podboju najwyższej góry świata. I właśnie o tych wydarzeniach pisze Storti. To czasy tzw. Wielkiej Gry toczonej między Imperium Brytyjskim a Imperium Rosyjskim o wpływy na Bliskim Wschodzie i Azji Środkowej. Ta znakomicie napisana i opracowana (bibliografia, przypisy, indeks) książka będzie prawdziwym rarytasem dla miłośników gór i literatury górskiej. Mount Everest nareszcie nie został potraktowany sztampowo. Oprawa twarda, szyta.