Twardy jak skała, silna jak halny


Autor: Bartłomiej Jurecki
Wydawnictwo: Sine Qua Non

Bartłomiej Jurecki, ceniony fotograf, fotoreporter związany z „Tygodnikiem Podhalańskim”, laureat wielu prestiżowych nagród fotograficznych (m.in. Grand Press Photo) portretuje górali i góralki z Podhala, Spisza, Orawy i Pienin.

Album zawiera ponad sto fotografii przedstawiających charakterystyczne, naturalne twarze ukazane na czarnym tle, którym towarzyszą krótkie teksty ze spisanymi przez dziennikarzy „Tygodnika Podhalańskiego” historiami bohaterów. Książka jest dwustronna, składa się z dwóch serii, z jednej strony znajduje się cykl „Twardy jak skała”,  a z drugiej – „Silna jak halny”. Obie serie powstawały ponad dwa lata i były cyklicznie publikowane w „Tygodniku Podhalańskim”.

Bohaterami są przede wszystkim nestorzy góralskich rodów, dla których najważniejsza w życiu jest wiara, rodzina, praca i tradycja. Fotograf stara się pokazać ich takimi, jakimi są na co dzień, uchwycić, jak pisze we wstępie, „osobowość emanującą z danej postaci” i góralską tożsamość. Dziennikarze zaś swoje teksty opierają na rozmowach zarówno z bohaterami, jak i ich rodzinami, opowiadają o ich dzieciństwie, młodości i obecnym życiu, o ich wartościach, zasadach i prawdach życiowych.

Twardymi jak skała bohaterami są m.in. Tadeusz Gąsienica Bednarz z Krzeptówek, fiakier o wyglądzie filozofa, który zagrał w kilku filmach, Józef Madeja, rzeźbiarz ze Szczawnicy, Tomasz Gąsienica Mracielnik, zakopiański ratownik i muzykant, Stanisław Rychtarczyk, baca z Rusinki. Wśród sinych jak skała znalazły się zaś: Ludwina Jarząbek, autorka trzech książek, która swoje wiersze w gwarze góralskiej układała w głowie dojąc krowy, Zofia Machoń stujednoletnia (z doskonałą pamięcią) zakopianka, na okładce Helena Tylka, jak pisze o niej Jurek Jurecki, „jedna z najładniejszych góralek, jakie przyszły na świat na Gubałówce”, Zofia Karpiel Bułecka osiemdziesięciopięciolatka ciągle w ruchu, miłośniczka mody góralskiej, której szafa mieści ponad trzysta kreacji, uszytych przez Andrzeja Siekierkę, góralskiego Versace.

Interesująca, autentyczna, wyjątkowa i wzruszająca książka. Pięknie wydana, w twardej, szytej oprawie. Polecam.