Prawda, która nas niesie. Amerykańska podróż


Autorka: Kamala Harris
Wydawnictwo: Znak

 

 

Książka autobiograficzna wiceprezydentki Stanów Zjednoczonych. Kamala Harris jest córką pary emigrantów, jej ojciec urodził się na Jamajce, a matka w Indiach. Jej rodzice przybyli do Stanów Zjednoczonych na studia, gdzie nie tylko założyli rodzinę, ale czynnie włączyli się w ruch na rzecz równouprawnienia rasowego.

Polityczka pisze, że jednym z jej pierwszych wspomnień jest widok nóg demonstrujących ludzi z perspektywy dziecięcego wózka. Małżeństwo rodziców szybko się rozpadło, a ciężar wychowania Kamali Harris i jej młodszej siostry spadł głównie na matkę. Rodzina zamieszkała wówczas w niezbyt zamożnej dzielnicy, ale jej mieszkańcy stanowili wspólnotę, na której wsparcie zawsze można było liczyć. Autorka w szczęśliwym dzieciństwie i postawie rodziców widzi podwaliny swojego zaangażowania w sprawy publiczne. Swoją karierę po studiach prawniczych rozpoczęła jako szeregowy prokurator prowadzący sprawy drobnego kalibru, by z upływem czasu zajmować coraz poważniejszymi sprawami, w tym zabójstwami.

Autorka pisze, że swoją pracę traktowała jako służbę w imię sprawiedliwości, walcząc o kary dla przestępców, ale również pomoc i sprawiedliwość dla ofiar oraz ich rodzin. Naturalną konsekwencją poświęcenia się pracy zawodowej były kolejne stopnie kariery prawniczej aż do stanowiska prokuratora generalnego Kalifornii. Następnym krokiem było wejście w politykę i zdobycie w 2016 roku mandatu senatora z ramienia Partii Demokratycznej. W Senacie zajęła się walką o amerykański system sprawiedliwości, składając ustawy dotyczące prawa karnego oraz potykając się z administracją ówczesnego prezydenta Trumpa w sprawie obsady Sądu Najwyższego. W rozdziale zatytułowanym „Na ślubnym kobiercu” opowiada, jak w wieku ponad czterdziestu lat dała się namówić na zaaranżowaną randkę, która skończyła się małżeństwem.

Książka prawniczki, polityczki o sprecyzowanych równościowych poglądach, widzącej słabości amerykańskiego systemu prawnego, ale jednocześnie wyrażającej wielką atencję wobec instytucji prawnych Stanów Zjednoczonych. Pozycja zawiera przypisy oraz fotografie na wkładkach. Oprawa twarda, szyta. Polecam.