Co kryje nocne niebo? Gwiezdny zwierzyniec


Autorka i ilustratorka: Aina Bestard
Wydawnictwo: Tatarak
Poziom: BD O/I

 

Pochodząca z Majorki, a obecnie mieszkająca w Hiszpanii artystka, projektantka i autorka nagradzanych książek w niezwykle pomysłowy i efektowny sposób pokazuje małym czytelnikom gwiezdny zwierzyniec ukryty na nocnym niebie.

Zabiera ich do ośmiu wyjątkowych domów w różnych częściach świata, m.in. w Japonii, Maroko, Meksyku, Mongolii, Polski i Kenii. Każda rozkładówka przedstawia pokój z tradycyjnymi, charakterystycznymi dla danego kraju czy regionu elementami wyposażenia, ornamentyką i dekoracjami. Ich wyjątkowy klimat oraz faktury przedmiotów znakomicie oddają misterne, biało-granatowe ilustracje pełne motywów zdobniczych i wzorów.

W każdym pomieszczeniu znajduje się lampa, której światło tworzy białe tło dla rymowanej zagadki, a także okno z otwieranymi kartonowymi okiennicami, po rozchyleniu których widać gwiazdy. W odgadnięciu, jaki one tworzą gwiazdozbiór, pomogą czytelnikom: zagadka oraz podświetlenie strony. Więcej informacji na temat zaprezentowanych gwiazdozbiorów znajdziemy na końcu książki.

Uwagę polskiego czytelnika przyciągnie z pewnością wnętrze domu w Zalesiu, z malowanym piecem, rzeźbionymi meblami, ludowymi ornamentami kwiatowymi, wycinankami, figurkami aniołów i ptaków.

„Co kryje nocne niebo?” to znakomite połączenie książki artystycznej z pomysłowymi zagadkami oraz ciekawostkami na temat gwiazdozbiorów. Zachwycająca, pobudzająca wyobraźnię lektura. Starannie wydana, duży, kwadratowy format, twarda okładka, klejona. Bardzo polecam.

Poprzednio na liście: „Ziemia. Żywa planeta” p. 4/21.