Ekstra rok z życia introwertyczki


Autorka: Jessica Pan
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Introwertyczna dziennikarka i pisarka o chińsko-amerykańskich korzeniach mieszkająca w Londynie po latach stronienia od ludzi i unikania sytuacji społecznych budzących w niej lęk postanawiała wyjść ze swojej strefy komfortu, otworzyć się na nowe doświadczenia i przez rok zachowywać się jak ekstrawertyczka. Książka jest zapisem tego odważnego eksperymentu.

Nieśmiała, zamknięta w sobie, przygnębiona trzydziestodwuletnia pisarka decyduje się wykorzystać technikę ekspozycji i zmierzyć się z własnymi lękami. W ramach rocznego intensywnego kursu ekstrawersji zagaduje przypadkowych londyńczyków w metrze, przemawia przed dużą publicznością, umawia się na „przyjacielskie randki” przez aplikację, nawiązuje „głęboką rozmowę” z nieznajomym w pociągu, chodzi na imprezy networkingowe w celu nawiązania zawodowych znajomości, występuje w stand-upach, bierze udział w spotkaniach klubu książki, na koniec zaś wydaje przyjęcie dla swoich nowych przyjaciół i znajomych. W trakcie tego rocznego projektu uczestniczy też w wielu warsztatach oraz kursach, m.in. „Jak być towarzyskim” i kursie improwizacji. Wspiera się badaniami naukowymi i poradami ekspertów, dzwoni na przykład do sławnego amerykańskiego profesora nauk behawioralnych, zwraca się o pomoc do specjalistki od przyjaciół i odwiedza trenera charyzmy. Często też szuka pomocnych wskazówek na forach i w mediach społecznościowych.

Autorka z dużym poczuciem humoru, szczerością i dystansem do siebie opowiada o swoich emocjach, przeżyciach, porażkach i sukcesach, pokazując, jak zmienił ją ten szalony eksperymentalny rok. Dzięki konfrontacji z budzącymi w niej lęk sytuacjami zyskała nowe spojrzenie na życie i relacje międzyludzkie, a przede wszystkim nowych przyjaciół i większą pewność siebie. W książce dzieli się swoimi uwagami dotyczącymi introwersji, jak też spostrzeżeniami na temat angielskiego społeczeństwa.

Pozytywna, lekka, humorystyczna lektura pomagająca lepiej zrozumieć świat introwertyków i osób borykających się z fobią społeczną. Pozycja zawiera bibliografię. Okładka miękka, klejona. Polecam.