Przeprogramuj swój mózg. Jak poradzić sobie z lękiem, paniką i zamartwianiem się dzięki technikom poznawczo-behawioralnym, neuronauce i uważności


Autorki: Debra Kissen
Ashley D. Kendall
Micah Ioffe
Michelle Lozano
Wydawnictwo: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne

Książka czterech amerykańskich specjalistek w dziedzinie terapii lęku to bardzo przystępny poradnik dla starszych nastolatków, którzy zmagają się lękiem i samokrytyką, mają skłonność do zamartwiania się, katastrofizowania, przesadnego skupiania się na negatywach i rozpamiętywaniu krytycznych komentarzy.

Autorki zapraszają na siłownię dla umysłu i proponują skuteczny plan treningowy, którego celem jest spadek poziomu lęku w mózgu. Program oparty jest na technikach poznawczo-behawioralnych, badaniach naukowych, terapii akceptacji i zaangażowania oraz praktyce uważności. Składa się z dwudziestu siedmiu ćwiczeń pomagających obniżyć poziom lęku, wyjść z trybu samokrytyki, osiągnąć spokój i opanowanie, konstruktywnie radzić sobie z problemami, regulować emocje, postrzegać rzeczywistość w bardziej zrównoważony, realistyczny sposób, a także rozwinąć przydatne w życiu umiejętności.

Książka ma przejrzysty układ treści, podzielona jest na dziesięć rozdziałów łączących przykłady z życia codziennego, przystępne minikursy z zakresu neuronauki oraz ćwiczenia. Każdy rozdział skupia się na konkretnej trudności i treningu mózgu w opanowaniu umiejętności pomagającej w poradzeniu sobie z omawianym problemem. Autorki na przykładzie dwójki nastolatków pokazują różne sposoby radzenia sobie z podobną sytuacją, analizują zachowania i reakcje opisanych osób oraz wyciągają wnioski. Następnie w obrazowy sposób wyjaśniają, co się dzieje w mózgu nastolatka, gdy znajduje się w podobnej sytuacji. Proponowane przez nie ćwiczenia, narzędzia i techniki są szczegółowo opisane (wraz z celem i czasem). Książka zawiera elementy niebiblioteczne – tabele do uzupełnienia, ale autorki proponują, żeby je kserować i wklejać do dziennika treningu wskazanego do notowania obserwacji i zapisywania odpowiedzi na pytania.

Przyjazny, napisany lekkim stylem i z poczuciem humoru, zawierający wiele cennych wskazówek poradnik dla nastolatków (14-19 lat). Oprawa miękka, klejona. Polecam.