Zaklęty Las


Autorka: Enid Blyton
Wydawnictwo: Znak
Poziom: BD II

 

 

Pierwszy tom klasycznej serii powieściowej pióra Enid Blyton, słynnej angielskiej autorki około 700 książek, jednej z najpopularniejszych, a według UNESCO również jednej z najczęściej tłumaczonych pisarek na świecie.

Książka ukazała się po raz pierwszy w 1939 roku, ale pomimo upływu czasu nadal jest wciągającą lekturą. Przenosi bowiem młodych czytelników do magicznego lasu i wielu fantastycznych krain, w których trójka rodzeństwa, Frannie, Beth i Joe, przeżywają niesamowite przygody.

W pierwszej części bohaterowie po przeprowadzce na wieś odkrywają w pobliskim lesie gigantyczne magiczne drzewo (Niebosiężne Drzewo) zamieszkane przez niezwykłe istoty, m.in. uroczą wróżkę Puszkę, amatora ciągutek i właściciela poduszkowej zjeżdżalni – pana Księżyca, dość zgryźliwego gnoma – pana Jakiśtama oraz wiecznie zajętą praniem i wylewaniem wody przez okno – Madame Piorę. W koronie tego drzewa znajduje się tajemne przejście prowadzące do różnych krain, codziennie innej, w zależności od tego, jaka akurat zatrzyma się nad Niebosiężnym Drzewem.

Wiedzione ciekawością dzieci trafiają najpierw do Wirującej Krainy, której mieszkańcy od nieustannego kręcenia mają kręćka. Na szczęście spotykają tam mówiące, a w dodatku trzeźwo myślące króliki, które pomagają im się wydostać z tego zwariowanego miejsca. Mimo że bohaterowie w kolejnej krainie wpadają w poważne tarapaty (jej panem jest potężny Bałwan zmuszający wszystkich do wypełniania swoich zachcianek i rozkazów, np. niedźwiedzie polarne nie mogą się odzywać tylko „umpać”), nie zrażają się i ciągle znajdują jakiś powód, aby wrócić do fascynującego drzewa.

Odkrywają nowe krainy, w których przeżywają wspaniałe, niesamowite przygody (np. w Krainie Proszę Bardzo czy Urodzinowej Krainie), ale czasami też niebezpieczne (np. w Krainie Rudych Goblinów). Zaprzyjaźniają się z mieszkańcami czarodziejskiego drzewa, pomagając sobie wzajemnie w trudnych sytuacjach. Znajdują również czas na pałaszowanie „wybuchowych ciasteczek” i picie „żołędziolady” z przyjaciółmi, a przede wszystkim na pomaganie rodzicom w pracach domowo-ogrodowych.

Opowieść urzeknie wszystkich miłośników przygodowej, pełnej zwrotów akcji fabuły osadzonej w czarodziejskich światach pełnych elfów, wróżek, mówiących zwierząt, gnomów i innych stworów. Pojawiają się też tu bajkowe postacie, jak chociażby Złotowłosa i Trzy Niedźwiadki. Książka zawiera czarno-białe ilustracje. Okładka twarda, szyta. Polecam.