Zakochany mózg i inne niezwykłe stany


Autorka: Julia Fischer
Wydawnictwo: Mando

 

 

 

Niemiecka doktor nauk medycznych, popularyzatorka nauki i dziennikarka przybliża czytelnikom niesamowity świat emocji.

Lekko, z humorem i entuzjazmem omawia funkcjonowanie mózgu, procesy biochemiczne zachodzące w organizmie, działanie hormonów, mechanizmy powstawania różnych emocji oraz ich wpływ na nasze zachowania (w tym społeczne), reakcje, nastroje i życie. Wyjaśnia na przykład, co tak naprawdę w nas się dzieje, kiedy jesteśmy zakochani, przytulamy się, mamy złamane serce, jesteśmy przygnębieni, odczuwamy strach, mamy tremę, przeżywamy chroniczny stres, wpadamy w złość, jesteśmy głodni, skaczemy z radości i czujemy się szczęśliwi.

Każdemu z tych stanów i przeżyć emocjonalnych poświęcony jest osobny rozdział łączący przystępnie podaną aktualną wiedzę z zakresu neurobiologii, frapujące teorie, intrygujące hipotezy, przełomowe odkrycia naukowe, ciekawe eksperymenty i badania (głównie metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego), a także przykłady z życia codziennego i wątki osobiste. Znajdziemy tu też garść cennych porad i wskazówek pomagających np. zmniejszyć poziom stresu, przezwyciężyć strach przed pająkami i zaakceptować siebie; autorka poleca ćwiczenie uważności, techniki oddychania, aktywność fizyczną, prowadzenie dzienniczka wdzięczności, pokazuje też fascynującą moc muzyki.

Świetnie napisana, bardzo interesująca i przystępna książka popularnonaukowa, która pomaga zrozumieć, jak ważną rolę odgrywa w naszym życiu każda emocja. Publikacja zawiera bibliografię, indeks pojęć oraz czarno-białe rysunki. Wartościowa lektura dla szerokiego grona odbiorców. Okładka miękka, klejona. Bardzo polecam.