Slow down zwolnij i… popatrz. Cuda natury w 40 odsłonach


Autor: Carl Wilkinson
Ilustratorka: Grace Helmer
Wydawnictwo: Znak emotikon

 

 

Druga część znakomitej książki popularnonaukowej dla dzieci „Slow Down. Zwolnij. 50 opowieści o przyrodzie, która wnosi spokój do zabieganego świata” (2021, do nas nie dotarła).

Tym razem do zwolnienia i popatrzenia na fascynujący świat przyrody zachęcają brytyjscy autorzy: pisarz i redaktor Carl Wilkinson oraz artystka Grace Helmer. Prezentują czterdzieści dzieł natury i zjawisk naturalnych – od tak spektakularnych jak zorza polarna, kwitnąca pustynia czy bioluminescencyjne widowisko w oceanie, przez potężne i niebezpieczne jak tornada, lawiny i wybuchy wulkanów, aż po zwyczajne jak chociażby jabłko spadające z drzewa, dżdżownice wychodzące na deszcz, światło słoneczne odbijające się od kropli rosy na liściu czy podmuch wiatru unoszący latawiec.

W katalogu cudów natury znalazły się też arcydzieła tworzone przez tysiące czy miliony lat, np. skamieliny, morski park kamiennych rzeźb oraz olbrzymie kryształy w meksykańskiej jaskini. Każdemu zjawisku poświęcona jest rozkładówka wypełniona kolorowymi, sekwencyjnymi ilustracjami uzupełnionymi zwięzłymi podpisami, które w przystępny sposób przekazują najbardziej istotne informacje. Znajdują się tu też przekrojowe rysunki, dzięki którym młodzi czytelnicy mogą zobaczyć na przykład, jak przebiega proces fotosyntezy oraz jak dochodzi do wybuchu gejzeru.

Wspaniała, atrakcyjna, bardzo ciekawa pozycja przekazująca – w sposób czytelny i obrazowy – sporą dawkę wiedzy z zakresu nauk przyrodniczych, a także pomagająca dostrzec piękno otaczającego nas świata. Duży format, twarda okładka, szyta. Bardzo polecam.