Wielka misja małej sondy


Autorka: Joyce Lapin
Ilustratorka: Simona Ceccarelli
Wydawnictwo: HarperKids

 

Świetna, bogato ilustrowana książka popularnonaukowa dla uczniów szkoły podstawowej zainteresowanych kosmosem. Za tekst odpowiada amerykańska popularyzatorka nauki Joyce Lapin, natomiast za szatę graficzną – ilustratorka Simona Ceccarelli (poprzednio na liście tego duetu prezentowaliśmy: „Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc” p. 14/21).

Opowiada o fascynującej  misji robotycznej maleńkiej – nie większej od fortepianu – sondy New Horizons (Nowe Horyzonty), nazywanej przez polską tłumaczkę Ewelinę Zambrzycką – Horyzontką. Wystartowała ona z Ziemi w 2006 roku i przez dziesięć lat pędziła przez Układ Słoneczny w kierunku Plutona, aby zrobić mu zdjęcia, zebrać o nim dane i przesłać je do zespołu naukowców.

Młodzi czytelnicy śledzą przebieg tej niezwykłej misji zarówno z perspektywy Horyzontki, która dzielnie zmierza do celu podróży, jak też jej ziemskiego zespołu – naukowców, którzy niepokoją się o nią, ekscytują się pierwszymi zrobionymi przez nią zdjęciami i cieszą się nowymi odkryciami. W tej wciągającej opowieści o wielkiej misji maleńkiej sondy znajdziemy też wiele bardzo ciekawych informacji dotyczących planet i innych ciał niebieskich Układu Słonecznego, Plutona czy budowy statku kosmicznego. Na końcu książki znajduje się kalendarium, słowniczek, polecane filmy o Plutonie i misji sondy New Horizons, a także książki o tematyce kosmicznej. Okładka twarda, szyta. Polecam.