Ekipa do naprawy świata


Autorka: Anne Sverdrup-Thygeson
Wydawnictwo: Znak

 

Anne Sverdrup-Thygeson jest profesorem biologii konserwatorskiej na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych, popularyzatorką przyrody (m.in. jako stały gość w popularnonaukowym programie radiowym EKKO) oraz autorką świetnej książki o owadach „Terra insecta. Planeta owadów” (p. 9/2019).

W swojej najnowszej książce w lekki, barwny i pasjonujący sposób opowiada o naturze – jej zadziwiających darach, świadczonych przez nią bezcennych usługach, genialnych rozwiązaniach, jakie naśladujemy, oraz ważnych lekcjach, jakich nam udziela. Ukazuje naturę jako fundament naszego dobrobytu, bank niesamowitych pomysłów i źródło niezliczonych inspiracji. W obrazowy sposób wyjaśnia też skomplikowane procesy i zależności zachodzące między różnymi gatunkami (np. między pszczołą, drzewem rodzącym orzechy brazylijskie i storczykiem).

Książka składa się z dziesięciu tematycznych rozdziałów, w których autorka dzieli się swoją wiedzą, osobistymi historiami, przemyśleniami, zabawnymi anegdotami, prezentuje ciekawe badania i eksperymenty oraz opisuje wiele fascynujących przykładów. Pokazują one, jak niezwykle sprytnie zaprojektowana jest natura, w jaki sposób rozwiązuje ona złożone problemy, jak codziennie miliony gatunków ratują naszą planetę oraz w jaki sposób natura wpływa na nasze życie.

W tytułowej „ekipie do naprawy świata” znaleźli się m.in.: bzygi, które są wykorzystywane jako naturalne pestycydy, mech z Laponii, który usuwa z wody arszenik, skójka (mięczak żyjący w wodach słodkich), która potrafi w ciągu doby oczyścić około 50 litrów wody, cis pacyficzny, który wykorzystywany jest w leczeniu nowotworów, jaszczurka (helodermia arizońska), której ślina zawiera substancję powodującą wzrost produkcji insuliny, drzewa pełniące funkcję oczyszczaczy powietrza, lasy namorzynowe działające jak falochron i ograniczające szkody wyrządzane przez tsunami.

Autorka przedstawia mnóstwo fascynujących faktów i ciekawostek, pokazując, jak wiele zawdzięczamy przyrodzie, ale zwraca też uwagę na to, jak bardzo jej szkodzimy. Porusza tematy dotyczące degradacji przyrody, zaburzania jej obronnych systemów, wymierania rzadkich gatunków, zmian klimatycznych oraz zagrożeń dla różnorodności życia na Ziemi.

Książka jest pełnym zachwytu spojrzeniem na zadziwiający świat przyrody, a jednocześnie apelem o jej ochronę i zabezpieczenie różnorodności gatunkowej. Znakomita, świetnie napisana, wartościowa lektura. Zawiera obszerną bibliografię. Okładka twarda, szyta. Szczególnie polecam.