Belton Catherine Ludzie Putina

Ludzie Putina. Jak KGB odzyskało Rosję i zwróciło się przeciwko Zachodowi

Belton Catherine Ludzie PutinaAutorka: Catherine Belton                                              Wydawnictwo: SQN

 

Kolejna książka na tzw. czasie. Oryginalnie wydana w 2020 roku ukazuje się w Polsce w szczególnym momencie historycznym. Biografii Putina znajdziemy na rynku już bardzo dużo. I to dobrze, bo trzeba poznać swojego wroga, a w każdym razie umysł kogoś takiego jak akurat ten dyktator.

Żeby zrozumieć jednak w pełni system, z którego Putin wyrasta, najlepsza będzie książka właśnie prezentowana. Catherine Belton pracowała w Moskwie dla „Financial Times”, jest dziennikarką śledczą agencji Reutersa. Jako przedstawicielka Zachodu – tak silnie uwikłanego w związki z Putinem – zaskakująco obiektywnie (vide: krytyka Obamy) i przede wszystkim w sposób niezwykle poważny potraktowała sprawę. „Ludzie Putina” to studium systemu, który zradza potwory.

Jak nie Putin, byłby ktoś inny, członkowie KGB są jak hydra z na nowo wyrastającymi głowami. Ich macki ogarnęły świat zachodni dzięki gotówce (casus Romana Abramowicza w Chelsea Londyn); gotówce w porę wyprowadzonej z upadającego ZSRR. Otwierająca oczy na wiele spraw – na kampanię rozszerzania wpływów i ocieplania wizerunku Rosji – bardzo dobrze napisana książka z przypisami końcowymi w liczbie 1733. Tak dobrej analizy systemu, w którym funkcjonuje Putin – analizie uwzględniającej zamierzchłą przeszłość mającą wpływ na teraźniejszość – jeszcze na rynku wydawniczym nie było. Oprawa twarda, szyta.