Mieszkańcy Niebosiężnego Drzewa


Autorka: Enid Blyton
Wydawnictwo: Znak
Poziom: BD II

 

 

 

 

 

Trzeci tom klasycznej serii powieściowej pióra Enid Blyton, słynnej angielskiej pisarki, jednej z najczęściej tłumaczonych autorek na świecie. Książka ukazała się po raz pierwszy w 1946 roku, ale pomimo upływu czasu nadal jest wciągającą lekturą. Przenosi bowiem młodych czytelników do Zaklętego Lasu, w którym znajduje się Niebosiężne Drzewo zamieszkane przez niezwykłe istoty. Nad tym magicznym drzewem zatrzymują się różne fantastyczne krainy, w których trójka rodzeństwa – Frannie, Beth i Joe – przeżywają niesamowite przygody. W trzeciej części do naszych bohaterów dołącza Connie, rozpieszczona córka przyjaciółki ich mamy.

Dziewczynka jest sceptycznie nastawiona do magicznego drzewa, przez co zraża do siebie wszystkich jego mieszkańców. W dodatku już podczas pierwszej wizyty z powodu swojego lekkomyślnego zachowania wpędza wszystkich w kłopoty. Otóż po kryjomu wchodzi do Krainy Cudów tuż przed jej odjazdem. Aby do niej dotrzeć i ją uratować, bohaterowie muszą pokonać długą, pełną trudów drogę, np. wspinać się po łodydze ogromnej magicznej fasoli Jasia i przemierzać Karinę Olbrzymów. Wkrótce, podczas pobytu w Krainie Tajemnic, ciekawska Connie znowu wpada w tarapaty, gdyż za podsłuchiwanie tajemnic pewnej wróżki pani Sekret rzuca na nią czar milczenia. Poczuwające się do odpowiedzialności za wszędobylską koleżankę rodzeństwo pomaga jej odzyskać mowę.

W tej części oprócz perypetii związanych z nieodpowiedzialnym zachowaniem Connie nasi bohaterowie będą musieli jeszcze uratować usychające Niebosiężne Drzewo i zmierzyć się z trollami podcinającymi jego korzenie. Nie zabraknie również beztroskich zabaw i przyjemności, jak chociażby podczas wizyty w Krainie Frajd. Opowieść urzeknie wszystkich miłośników przygodowej fabuły osadzonej w magicznych światach pełnych elfów, wróżek, goblinów i innych stworów. Książka składa się z krótkich rozdziałów wzbogaconych czarno-białymi ilustracjami. Okładka twarda, szyta. Polecam.