Perlroth Nicole Cyberbroń i wyścig zbrojeń

Cyberbroń i wyścig zbrojeń. Mówią mi, że tak kończy się świat

Perlroth Nicole Cyberbroń i wyścig zbrojeńAutorka: Nicole Perlroth                                                      Wydawnictwo: MT Biznes

 

Bardzo ciekawa lektura pióra dziennikarki zajmującej się bezpieczeństwem cybernetycznym, piszącej dla „New York Timesa”. Przez lata pracy dla tego magazynu Perlroth przeprowadziła setki rozmów z osobami posiadającymi olbrzymią wiedzę i tajne informacje dotyczące bezpieczeństwa w sieci. Z tych rozproszonych materiałów autorka stworzyła arcyważną publikację odpowiadającą na palącą potrzebę wiedzy na ten szalenie aktualny temat.

Obecne zagrożenia w sieci nie dotyczą już tylko wykradnięcia zawstydzających zdjęć. Hakerzy mogą dziś przeprowadzać zamachy terrorystyczne, nie wychodząc ze swoich pokoi. Przejęcie kontroli nad samolotem – nic bardziej prostego. Perlroth przedstawia mroczną stronę Internetu, w której handluje się także wersjami oprogramowania pobranego przed wprowadzeniem ważnych poprawek. Człowiek – a może lepiej powiedzieć, że cały świat – jeszcze nigdy nie był tak nagi jak w Internecie. Tytuł ten ogłoszony został książką biznesową roku 2021 wg „Financial Times” i McKinsey. I był to bardzo dobry wybór.

Perlroth pisze o sposobach działania agencji wywiadowczych, szpiegów, handlarzy bronią. Pojawiają się oczywiście w tym kontekście nazwiska czołowych polityków świata. Lektura opasła, ale objętość tym razem raczej nikogo nie odstraszy, ponieważ – dobrze przekazana (nie mogło być inaczej w przypadku tak doświadczonej publicystki) – treść uświadamia i rozwija wiedzę czytelnika w istotnym i mającym przed sobą długą przyszłość zakresie. Oprawa miękka, klejona.