Święcki Adam Uroczysko Szyszmory

Uroczysko Szyszymory

Święcki Adam Uroczysko SzyszmoryAutor: Adam Święcki                                                        Wydawnictwo: Krótkie Gatki

Poziom: BD I/II

Adam Święcki, twórca komiksów dla dzieci (poprzednio na liście: „Zagubiony świetlik”, p. 6/2020) powraca do nas z komiksem właśnie pt. „Uroczysko Szyszymory”. To urocza opowieść o przygodach o chłopcu (Kacprze) spędzającym wakacje u dziadków, z daleka od rodziców.

Styl Święckiego zaprezentowany właśnie tutaj porównuje się z polską klasyka literatury dziecięcej pokroju Edmunda Niziurskiego i Adama Bahdaja. Nie mamy do czynienia z porównywaniem na wyrost. Święcki w istocie umiejętnie balansuje między wyczuwalną skłonnością do staroświeckiej przygody przedstawionej jednak w popularnej i zawsze nowoczesnej formie komiksowej. Kacper korzysta z uroków lata, wszystko wygląda jak powinno, lecz nagle napotyka na grupkę małych zbirów.

W międzyczasie poznaje dziewczynkę Zosię, z którą ucieka przed wyrostkami. Zanim trafi z powrotem do domu dziadków, przeżyje jednak serię pokręconych wydarzeń. W tym momencie zaczną się prawdziwe schody, a droga do domu okaże się daleka. Święcki wprowadza wówczas nawiązania do słowiańskiej mitologii, a otwiera taką możliwość wędrówka bohaterów przez las. Byłaby z tego świetna animacja. Święcki przywołał czar dawnej literatury i seriali Stanisława Jędryki. Warto propagować jego twórczość. Oprawa twarda, szyta.