Budzbon-Szymańska Dagmara Na tropie złodziei obrazów

Na tropie złodziei obrazów

Budzbon-Szymańska Dagmara Na tropie złodziei obrazówAutorka: Dagmara Budzbon-Szymańska                             Ilustratorka: Joanna Gębal                                            Wydawnictwo: Bosz

Poziom: BD I

Udana kompozycja edukacji artystycznej z wciągającą sensacją. Tytułowi Tymoteusz i Fryderyk poznają się przez przypadek i przez przypadek wpadają od razu na trop rabusiów, którzy planują splądrować londyńskie muzeum – bo to właśnie w stolicy Anglii i Wielkiej Brytanii toczy się akcja. Z pomocą przyjaciół i Tajnej Policji Zwierzęcej zrobią wszystko, aby udaremnić złodziejski proceder.

Na poziomie układu wydarzeń mamy do czynienia z familijną rozrywką – pełną gagów i zabawnych dialogów. Ale przy okazji zwiedzamy Wallace Collection w Londynie, podziwiamy reprodukcje słynnych obrazów na całych rozkładówkach (Rembrandt, Vermeer) – co stanowi naprawdę dobrą okazję do zapoznania dzieci z fragmentem kanonu malarstwa. Do tego ludzko potraktowano zwierzęta, ponieważ o codzienności i chociażby diecie jeży i myszy również tutaj piszą.

Dagmara Budzbon-Szymańska z wykształcenia jest historykiem sztuki, od wielu lat zawodowo pisze – więc do wartości merytorycznej treści nie można mieć zastrzeżeń. Warstwa ilustracyjna to dzieło Joanny Gębal – wschodzącej gwiazdy współczesnej ilustracji polskiej. Oprawa twarda, szyta.