Miejskie ogrodnictwo, czyli jak uprawiać jedzenie w mieście

 

 

Autorki: Kasia Basiewicz, Dominika Krzych
Wydawnictwo Znak

Autorkami poradnika są dwie przyjaciółki, mieszkające po sąsiedzku, na krakowskim Starym Podgórzu. Wspólnie prowadzą stronę internetową o miejskim ogrodnictwie – inspekty.pl.

W najnowszym publikacji pokazują jak rozpocząć przygodę z ogrodnictwem. Opisują trend, który ma ocieplić wizerunek miast i zakończyć erę betonu. Miasta potrzebują świeżego powietrza, zieleni, kwiatów, owadów, ale też warzyw i owoców, które łatwo można zerwać z krzaka, bez potrzeby transportowania ich z odległych miejsc.

Czytelnik poznaje historię miejskiej partyzantki i działań ekologów, którzy rozsiewają kwiaty w miejscach publicznych. Posługują się na przykład kulami nasiennymi, które rozrzucają na pustych działkach. Obecnie modne stają się uprawy wertykalne, czyli sadzenie roślin na ścianach budynków, ogrody na dachach, farmy miejskie, gospodarstwa zlokalizowane pod ziemią, a przede wszystkim ogrody społeczne, których uprawa socjalizuje mieszkańców danego osiedla lub dzielnicy. Do łask wracają Rodzinne Ogródki Działkowe. Podczas pandemii, wiele rodzin z małymi dziećmi właśnie tam poszukiwało wytchnienia.

Jeśli nie mamy swojego ogródka czy dużego balkonu, sałatę, rzodkiewkę czy pomidory możemy uprawiać nawet na parapecie. Autorki prezentują zestaw podstawowych sprzętów ogrodniczych, uczą jak wykorzystywać rozmaite opakowania do wysiewania roślin. Krok po kroku pokazują jak dobierać podłoże, nasiona, wysiewać, przesadzać i pielęgnować popularne warzywa i owoce. Zwracają uwagę na sympatie i antypatie roślin jadalnych. Inspirują i zachęcają do działania.

Poradnik bardzo przydatny dla poczatkujących.

Polecam. Oprawa miękka, klejona, kolorowe zdjęcia, na końcu proste przepisy kulinarne.