Lisy nie kłamią


Autor: Ulrich Hub
Ilustratorka: Heike Drewelow
Wydawnictwo: Dwie Siostry
Poziom: BD II/III

 

 

Wielokrotnie nagradzany niemiecki dramaturg, reżyser, autor słuchowisk i książek dla dzieci w błyskotliwy sposób zgłębia ważne życiowe kwestie dotyczące prawdy i kłamstwa, przyjaźni i wrogości, winy i kary oraz życia i śmierci.

Akcja książki toczy się wieczorową porą na lotnisku, na którym z powodu bezterminowego odwołania wszystkich lotów utknęli osobliwi pasażerowie: gruby, ospały niedźwiedź panda znajdujący się pod ochroną, mała małpa uzależniona od tabletek, dwie przemądrzałe sklonowane owce, podstarzały aktor tygrys znany z reklam telewizyjnych oraz gadatliwa gęś. Nad zirytowanymi zwierzętami, między którymi dochodzi do bójki, próbuje zapanować pies ze służby ochrony lotniska, puszczając im film „Lot śmierci”. Pochłonięte oglądaniem filmu zwierzęta nie zauważają, iż w lotniskowej poczekalni pojawił się ognistoczerwony  lis, który w trakcie tego wieczoru sporo namiesza w życiu każdego z nich.

Najpierw wkrada się w ich łaski, wybawia od kłopotu gęś, przypochlebia się tygrysowi, a siebie przedstawia jako bohatera, który uratował kilka kur z płonącej stodoły. Następnie rozprawia się z natarczywym, czepiającym się go psem, z którego robi pośmiewisko, demaskując, że nie ma on węchu. Urządza zwierzętom w sklepie lotniskowym imprezę z mottem: „Kto cokolwiek pamięta, tego tam nie było”, a sam wraca do psa, by go upić i ukraść wszystkim pasażerom paszporty, a psu służbową czapkę i medal. Jakby tego było mało to w bezceremonialny sposób wygarnia wszystkim prawdę o nich samych, doprowadzając ich do ostateczności…

Ulrich Hub wyposaża zwierzęcych bohaterów w typowo ludzkie cechy i zachowania oraz każe zmierzyć się im z całkiem dorosłymi problemami i poważnymi dylematami. Serwuje młodym czytelnikom mocne sceny, jak chociażby ta, w której rozwścieczony niedźwiedź demoluje całą poczekalnię i chce zatłuc psa zlewem.  W tej przewrotnej, wielowarstwowej i trzymającej w napięciu opowieści porusza też niezwykle dużo istotnych tematów, takich jak na przykład: oszukiwanie, kompromis, cynizm, zaufanie, pomówienie, stereotypy, bezlitosne ujawnianie prawdy, prawo do tajemnic, podrabianie dokumentu, kłamstwo w sytuacji wyższej konieczności, osądzanie, zemsta i wolność.

Znakomicie skonstruowana, napisana i zilustrowana, pełna zaskakujących zwrotów akcji oraz komizmu sytuacyjnego i językowego opowieść, która skłania do myślenia. Okładka twarda, szyta. Polecam.

Poprzednio na liście: „O ósmej na arce” p. 23/2010.