Portrety kobiet niezwykłych


Autorka: Stefania Lazar
Wydawnictwo: Lira

 

 

Książka historyczki sztuki, autorki publikacji z zakresu historii regionalnej oraz popularyzatorki historii przybliża sylwetki dziesięciu nieszablonowych kobiet pochodzących z różnych epok, które zostały uwiecznione w europejskich dziełach sztuki.

Autorka z polotem opisuje historie – często niezwykle burzliwe i dramatyczne –  kryjące się za malarskimi wizerunkami kobiet. Bohaterki prezentowanych szkiców biograficznych wyróżniają się wyrazistymi osobowościami; są wśród nich wpływowe królewskie małżonki, księżne, damy, prekursorki feminizmu, skandalistki, filantropki, mecenaski sztuki.

Poznajemy między innymi losy XVI-wiecznej, niezwykle temperamentnej florenckiej księżniczki Isabelli de’ Medici, wyemancypowanej organizatorki bachicznych imprez, która w ramach ocieplenia podupadającego wizerunku na portrecie namalowanym przez nadwornego malarza wcieliła się w postać Marii Magdaleny; czwartej żony króla Anglii Henryka VIII – Anny z Kleve, nieśmiałej kliwijskiej księżniczki, której malarz zatuszował blizny po przebytej ospie wietrznej oraz przedwcześnie zmarłej Simonetty Vespucci, uchodzącej w renesansowej Italii za najpiękniejszą kobietę swojej epoki, która została utrwalona przez oczarowanego jej urodą mistrza Botticellego w takich arcydziełach jak „Narodziny Wenus” i „Primavera”.

Stefania Lazar, przybliżając życiorysy bohaterek, zarysowuje tło polityczne i obyczajowe czasów, w jakich żyły. Zwraca uwagę na ówczesne konwenanse, modowe trendy, zdradza też sekrety urody – dowiemy się na przykład, że żyjąca w XV stuleciu Agnès Sorel, obdarzona zjawiskową urodą kochanka francuskiego króla Karola VII, do pielęgnacji swojej alabastrowej cery stosowała kosmetyczne specyfiki składające się z mózgu dzika, zmiażdżonych dżdżownic czy śluzu ślimaka.

Książka napisana jest lekkim stylem.  Zawiera przypisy, bibliografię, czarno-białe ilustracje oraz kolorowe reprodukcje dzieł sztuki. Okładka miękka, klejona. Polecam.