Dama dworu. Moje nadzwyczajne życie w cieniu korony


Autorka: Anne Glenconner
Wydawnictwo: Rebis

 

 

 

 

Książka wspomnieniowa Anne Glenconner, wieloletniej damy dworu i powierniczki księżniczki Małgorzaty. Anne urodziła się w 1932 roku jako najstarsza córka piątego hrabiego Leicesteru. Wychowywała się w imponującej rodowej posiadłości Holkham Hall w Norfolku, której częstymi gośćmi byli członkowie rodziny królewskiej (w dzieciństwie bawiła się wspólnie z księżniczkami Elżbietą i Małgorzatą). Już od wielu pokoleń członkowie jej rodziny związani byli z dworem królewskim, również jej najbliżsi – ojciec był koniuszym króla, matka pokojową i osobistą damą dworu królowej, ona sama zaś została wybrana na jedną z sześciu druhen podczas koronacji królowej Elżbiety II, a w 1971 roku została damą dworu księżniczki Małgorzaty, trwając u jej boku przez trzydzieści lat.

Osiemdziesięciosiedmioletnia Anne Glenconner opisuje swoje niezwykłe życie, w niektórych momentach burzliwe i dramatyczne, w innych zaś szalone i zabawne. Przywołuje wspomnienia związane z idyllicznym dzieciństwem przerwanym przez wojnę, szkołą z internatem, debiutanckimi balami, ponad czterdziestoletnim małżeństwem z porywczym, niewiernym i nieobliczalnym lordem Colinem Tennantem (dość powiedzieć, że w pierwszy dzień miesiąca miodowego zabrał ją na seks grupowy, a cały majątek przekazał w testamencie swojemu służącemu). Wiele miejsca poświęca swoim pięciorgu dzieciom, z których dwoje przedwcześnie zmarło, a także przyjaciołom. W centrum uwagi znajduje się oczywiście księżniczka Małgorzata, z którą łączyła ją nie tylko lojalna przyjaźń, lecz także sprawy zawodowe. Przez trzydzieści lat bowiem jako dama dworu księżniczki towarzyszyła jej podczas oficjalnych spotkań państwowych i w królewskich podróżach po świecie.

Opowieść pokazuje życie zamożnych Brytyjczyków z wyższych sfer, ich przywiązanie do tradycji, ceremoniału dworskiego czy zasady dziedziczności przywilejów, presję życia publicznego i odgrywania narzuconych ról, świat zamków, ogromnych posiadłości, blichtru, balów i polowań, odsłania też jego ciemne kulisy, intrygi i skandale.

„Dama dworu” to skrupulatna, napisana lekkim stylem i z poczuciem humoru, wciągająca kronika życia osobistego i zawodowego Anne Glenconner, a zarazem przejmujący intymny pamiętnik. Z pewnością będzie fascynującą lekturą dla czytelników zainteresowanych życiem brytyjskiej arystokracji i rodziny królewskiej. Oprawa miękka, klejona. Polecam.