Pierwsze kroki. Jak staliśmy się ludźmi


Autor: Jeremy DeSilva
Wydawnictwo: Filia

 

 

Książka paleoantropologa, profesora w Dartmouth College uczelni zaliczanej do Ivy League, czyli ośmiu najlepszych uczelni amerykańskich, to studium człowieczeństwa z perspektywy sposobu ruchu.

Według autora dwunożność jest naszym wyróżnikiem spośród innych gatunków i podstawą człowieczeństwa. Pionowa postawa jest dla ludzi czymś zupełnie naturalnym, niebudzącym wątpliwości, a jednak poruszanie się na dwóch nogach to niesamowita zdobycz ewolucji, a namiastkę tego procesu, który przebiegał wiele tysięcy lat, możemy obserwować na małych dzieciach uczących się chodzić.

DeSilva opisuje historię odkryć paleoantropologicznych oraz współczesne badania nad dwunożnością, plastycznie budując wokół nich narrację, aby udowodnić, że pionowa postawa jest podwaliną ludzkich osiągnięć oraz systemu etycznego. Oczywiście ten krok ewolucyjny miał również swoje minusy: biegamy znacznie wolniej niż zwierzęta, jesteśmy bardziej podatni na różnego rodzaju kontuzje i choroby, nasze przyjście na świat jest trudne. Czytelnik poznaje zmiany anatomiczne, które zaszły w ludzkich organizmach i pozwalają nam kroczyć przez świat na wyprostowanych nogach i z podniesioną głową.

Pasjonująca lektura dla zainteresowanych tematem. Pozycja zawiera przypisy i indeks. Okładka miękka, klejona. Polecam.