J. R. R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie


Autor: John Garth
Wydawnictwo: Arkady

 

 

Bogato ilustrowana, znakomita publikacja brytyjskiego dziennikarza, cenionego znawcy twórczości J.R.R. Tolkiena i autora wielokrotnie nagradzanej książki „Tolkien i pierwsza wojna światowa” (p. 8/2000).

John Garth, zgłębiając biografię i twórczość Tolkiena oraz podążając jego śladami, poszukuje źródeł jego inspiracji dla pojawiających się w Śródziemiu miejsc, krajobrazów, postaci, ludów, obiektów czy zjawisk. Opisuje wpływ osobistych doświadczeń pisarza, jego zainteresowań, fascynacji, podróży, wędrówek, miłości do przyrody oraz lektur na tworzone przez niego dzieła. Prezentuje głównie własne badania, teorie i obserwacje, odsłaniając wiele rzeczywistych miejsc i faktów, jakie kryją się za legendarium. Porusza też ciekawe zagadnienia językowe, historyczne oraz botaniczne.

Rozważania na temat Tolkienowskich inspiracji obejmują m.in. obraz mórz, gór, rzek, jezior, mokradeł, lasów, ruin, reliktów przeszłości (np. kamiennych kręgów), strażnic i warowni. Znajdziemy tu ciekawe informacje o hobbickich norkach, związkach elfów z Anglią, podziemnych miastach i pałacach czy znanych z wierzeń celtyckich pływających wyspach.

Publikacja wypełniona jest zachwycającymi ilustracjami, w tym rysunkami, mapami i obrazami Tolkiena, reprodukcjami światowych dzieł sztuki, a także pięknymi, kolorowymi fotografiami przedstawiającymi współczesne krajobrazy i zabytki w Wielkiej Brytanii.

„J.R.R. Tolkien i jego światy. Miejsca, z których wyrosło Śródziemie” to znakomity przewodnik po geografii i historii Śródziemia, jak też ciekawa opowieść pokazująca pisarską wyobraźnię Tolkiena. Będzie fascynującą lekturą dla miłośników Tolkiena. Książka zawiera przypisy końcowe, bibliografię, indeks oraz źródła ilustracji. Większy format, mały druk, oprawa twarda, szyta. Polecam.