Na emocjonalnej karuzeli


Autorka: Karen Bluth
Wydawnictwo: GWP

 

 

Dr Karen Bluth jest adiunktem i wykładowczynią w Instytucie Rozwoju Dziecka Franka Portera Grahama na Uniwersytecie Północnej Karoliny, która bada wpływ praktyki uważności i samowspółczucia na nastolatków.

Autorka napisała niezwykle przyjazny poradnik dla młodych ludzi, który ma im pomóc zrozumieć zmiany, jakie zachodzą w nastoletnim mózgu, przezwyciężyć samokrytykę oraz poradzić sobie z przytłaczającymi ich emocjami takimi jak złość, przykrość, poczucie osamotnienia czy niepewności.

Zaprasza ich do przygody z samowspółczuciem i odkrywaniem jego ważnych elementów składowych. W jedenastu rozdziałach krok po kroku opisuje ćwiczenia, medytacje muzyczne, zadania plastyczne i kreatywne projekty, które pomogą nastolatkom opanować emocje, traktować siebie w mniej krytyczny sposób, zaakceptować i polubić siebie.

Prezentowane ćwiczenia opierają się na ośmiotygodniowym programie rozwijania uważnego samowspółczucia dla nastolatków „Zaprzyjaźnianie się ze sobą”. Autorka zachęca czytelników do zapisywania swoich refleksji i obserwacji, opisywania swojego samopoczucia, odpowiadania na pytania, rysowania i kolorowania; na te działania są zostawione w książce puste miejsca (jest ich całkiem sporo, niemal jak w zeszycie ćwiczeń). W publikacji znajdziemy też czarno-białe rysunki oraz ramki, które zawierają cytaty z nastoletnich uczestników zajęć, anegdoty z życia autorki oraz historie znanych ludzi.

Bardzo przystępnie i ciekawie napisany, z empatią do młodego czytelnika poradnik zachęcający do praktykowania samowspółczucia, uważności oraz życzliwości. Oprawa miękka, klejona. Polecam.