Matzen Robert Audrey Hepburn Wojowniczka

Audrey Hepburn. Wojowniczka

Matzen Robert Audrey Hepburn WojowniczkaAutor: Robert Matzen                                                       Wydawnictwo: Albatros

 

Debiut na liście specjalisty od Hollywood i biografistyki gwiazd. Prezentowana pozycja pozostaje w ścisłym związku z inną książką tego autora: „Audrey Hepburn. Tancerka ruchu oporu” (2020; do nas nie dotarła). W tamtej publikacji Matzen skoncentrował się na wojennych losach kultowej aktorki, kiedy cudem uniknęła śmierci, a popierający działania Hitlera rodzice zostali w jej pamięci bolesnym wspomnieniem.

W „Wojowniczce” Matzen skupia się przede wszystkim na kilku ostatnich latach życia Hepburn. Aktorka w latach 1988-1993 zintensyfikowała prace na rzecz UNICEF-u i jako ambasadorka dobrej woli dotarła w najbiedniejsze rejony świata, wymuszała na najważniejszych osobach w USA zainteresowanie się w tym zakresie. Matzen odsłania kulisy tej ważnej części życia aktorki ze zdawkowymi – acz konkretnymi – odniesieniami do jej ostatnich ról filmowych (u Bogdanovicha, Spielberga).

Autor wykorzystał w książce materiały zdobyte dzięki rozmowom z bliskimi Hepburn (syn Luca Dotti napisał krótki wstęp). Najsłynniejsze role Hepburn, jak również jej ikoniczny styl – mimo upływu wielu już lat – wciąż są rozpoznawalne i cieszą się popularnością. Jej zaangażowanie w sprawy społeczne również zapisały się w historii, ale od szczegółowej strony były mniej znane. Dzięki książce Matzena wszystko się zmieniło. Oprawa twarda, szyta.