O jedno cię proszę

Autorka: Laura Dave
Wydawnictwo: Marginesy

 

 

 

Kolejna na naszej liście książka amerykańskiej pisarki i dziennikarki; poprzednio: „Party rozwodowe” p. 22/2013.

Hannah od ponad roku jest szczęśliwą żoną Owena, który samotnie wychowuje szesnastoletnią Bailey z poprzedniego małżeństwa, a pracuje jako główny programista w firmie technologicznej tworzącej narzędzia zabezpieczające prywatność w sieci. Poznała go kilka lat wcześniej w swoim nowojorskim warsztacie, w którym tworzyła piękne, drewniane meble w stylu rustykalnym. Teraz mieszka z ukochanym i jego dość nieprzystępną córką, która jej nie akceptuje, w ich domu na wodzie w Sausalito, niewielkiej miejscowości w północnej Kalifornii. Pewnego dnia cudowny mąż i wspaniały ojciec, dla którego córka była całym życiem, znika bez śladu, przekazując żonie karteczkę z prośbą, aby chroniła Bailey, a córce zostawiając w szkolnej szafce torbę pełną pieniędzy.

Wkrótce okazuje się, że prezes firmy, w której pracował Owen, został aresztowany, a FBI prowadzi śledztwo w sprawie defraudacji i oszustwa. Hannah i Bailey nie wierzą, że Owen jest zamieszany w przekręty finansowe swojej firmy. Próbują na własną rękę go odnaleźć i wyjaśnić, co się stało. Wyruszają do Austin, miejsca, z którym wiążą się najodleglejsze wspomnienia Bailey, kiedy żyła jeszcze jej mama. Tam odkrywają prawdziwą tożsamość Owena, jego tajemnice z przeszłości i dramatyczne historie rodzinne.

Narracja Hannah przeplata bieżące wydarzenia z fragmentami przeszłości. Autorka stopniowo odsłania kolejne elementy zagadki, skupiając się na relacji macochy i pasierbicy, które wraz z rozwojem akcji zbliżają się do siebie. Wciągająca, pełna tajemnic z przeszłości i zwrotów akcji opowieść o więziach rodzinnych, zaufaniu, walce o bezpieczeństwo i miłość najbliższych. Przygotowywany jest serial na podstawie książki. Okładka miękka, klejona. Polecam fanom lekkich thrillerów.