Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat


Autorka: Marta Zaraska
Wydawnictwo: WAB

 

Kolejna na naszej liście książka polsko-francusko-kanadyjskiej dziennikarki naukowej, która publikuje m.in. w „Washington Post”, „Scientific American”, „New Scientist” i „Polityce”; poprzednio: „Mięsoholicy: 2,5 miliona lat mięsożerczej obsesji człowieka” (p. 5/2017).

Tym razem autorka zgłębia temat długowieczności, pokazując powiązania między sposobem myślenia człowieka a jego zdrowiem. Przekonuje, że na nasze zdrowie i długość życia pozytywnie wpływają nie tylko tradycyjne czynniki, takie jak zdrowe odżywianie i ćwiczenia fizyczne, ale też relacje społeczne, więzi rodzinne, przyjaźnie, aktywność umysłowa, empatia, życzliwość, optymizm, wolontariat, trening uważności, emocje i psychika. Książka podzielona jest na dwie części – pierwsza dotyczy procesu starzenia się oraz wpływu powiązań między umysłem a ciałem na stan zdrowia, druga zaś to omówienie działań, nawyków, uczuć i zachowań społecznych mających wpływ na długowieczność.

Autorka prezentuje tu wyniki badań naukowych i prac badawczych, m.in. z zakresu biochemii molekularnej, neuronauki, zoologii, psychologii, antropologii i marketingu. Opiera się również na rozmowach i korespondencji z ponad pięćdziesięcioma naukowcami, jak też na własnych badaniach terenowych. Odwiedza m.in. oksfordzki ośrodek badawczy, który przeprowadza testy behawioralne na myszach leśnych oraz bada wpływ życia społecznego na mikrobiom jelitowy, a w Japonii – małą wioskę Matsukawa, której mieszkańcy pielęgnują park ze ścieżkami do masażu stóp i kwiatami w toaletach publicznych. Opisuje też wiele interesujących przykładów i historii, np. francuskiej rekordzistki długowieczności, Jeanne Calment, która dożyła 122 lat, kobiety z rzadkim zaburzeniem genetycznym, które powoduje, że nigdy nie odczuwa ona strachu, oraz dziewczynki z zespołem Williamsa, nazywanym antyautyzmem. Każdy rozdział kończy się wskazówkami dotyczącymi zwiększenia szans na długie życie.

Ciekawie, przystępnie napisana publikacja popularnonaukowa z elementami poradnikowymi. Zawiera przypisy. Okładka miękka, klejona. Polecam.