Planeta zamknięta w słoiku


Autor: Martin Stanev
Wydawnictwo: Słowne Młode
Poziom: BD O/I

 

 

Autorska książka brytyjskiego ilustratora inspirującego się światem przyrody oraz wschodnioeuropejskimi obrazami i designem.

Dwójka rodzeństwa niezbyt chętnie odwiedza swoją samotnie mieszkającą babcię. Uważają, że jej posiłki są bezsmakowe, a opowiadane przez nią historie – zbyt rozwlekłe. Wydaje im się, że wiedzie ona wyjątkowo zwyczajne i nudne życie, które kręci się tylko wokół zakupów, dziergania i robienia przetworów. Wszystko się zmienia, gdy babcia znika. Dzieci wyruszają na jej poszukiwanie. Najpierw trafiają do tajemniczego, podziemnego pomieszczenia wypełnionego magicznymi słoikami zawierającymi między innymi wspomnienia, zapachy, historie, przyrodę i uczucia. Następnie docierają do rezerwatu pełnego dzikich zwierząt. To właśnie tam znajdują babcię. Odkrywają, że nie jest ona wcale nudną staruszką, tylko niezwykłą osobą, która opiekuje się dzikimi zwierzętami, zajmuje się ochroną planety i dba o cuda przyrody.

Magii tej uroczej, metaforycznej opowieści dodają wspaniałe, nasycone barwami ilustracje. Książka podkreśla znaczenie ochrony środowiska i wartość więzi rodzinnych. Większy format, twarda oprawa, szyta. Bardzo polecam.